Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 2015 yıl sonu enflasyon tahminini yukarı yönlü revize etti. TCMB TÜFE tahminini yüzde 6.8'den yüzde 6.9'a çıkardı. Gıda enflasyonu beklentisi ise yüzde 9'dan yüzde 8'e revize edildi.

Enflasyon beklentisi

Erdem Başçı, 2015 yılı sonunda enflasyonun orta noktası yüzde 6,9 olmak üzere yüzde 6 ile yüzde 7,8 aralığında gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini bildirdi. Başçı, 2016 yılı sonunda da enflasyonun orta noktası yüzde 5,5 olmak üzere yüzde 3,7 ile yüzde 7,3 aralığında olacağını tahmin ettiklerini kaydetti.

Para politikasına ilişkin açıklamalar

Başkanı Erdem Başçı, 2015 yılı 3. enflasyon raporunu açıkladı. Başçı para politikasını ilişkin önemli de açıklamalarda bulundu.

Başçı "faiz koridorunun daraltılması gerekilebilir. Faiz politikasını kademeli bir şekilde sadeleştireceğiz. Bunu Ağustos'ta yapacağız, teknik bir ayarlama olacak" diye konuştu. Sözlü yönlendirmeyi gözden geçirmelerinin söz konusu olabileceğini ifade eden Başçı, Fed'in çok önemli iletişim adımları attığını söyledi.

Başçı para politikasına ilişkin şunları söyledi: "Normalleşme konusunda biz artık hazırız. Normalleşme kaygısı artık kendisini normalleşme arzusuna bırakabilir."

Normalleşmeye ilişkin gelen bir soruyu cevaplayan Başçı şunları söyledi: "Sadeleşme için sadece teknik bir çalışma istedik. Bizden kimse erken gevşeme ya da haddinden fazla sıkılaşma beklemesin. Ilımlı bir sıkılaşmayla Ağustos toplantısına kadar gideriz"

Fed'in sıkılaşmasına hazırlıklıyız mesajı

Fed'in Eylül'de yapabileceği ifade edilen faiz artışına ilişkinde değerlendirmelerde bulunan Başçı "Eylül ayında muhtemel olan bir Fed faiz artışı ile ilgili olarak kimsenin endişe duymasına gerek yok. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde ani artışa karşı hazırlıklıyız" dedi.

Enflasyondaki görünüm

Enflasyona da değinen MB Başkanı, çekirdek enflasyonun büyük ölçüde döviz kuru nedeniyle yükseldiğini ifade etti. Başçı "TL'deki değer kaybı enflasyon düşüşünü sınırladı" dedi.

Başçı "Enflasyon görünümünde henüz belirgin bir iyileşme görülmedi. Enflasyonun orta vadede hedefe ulaşacağını öngörüyoruz" ifadelerini kullandı.

Küresel ekonomi

Başçı açıklamada, küresel piyasalardaki oynaklığın 2015'in ikinci çeyreğinde devam ettiğini ifade ederek, Avrupa ekonomisinde toparlanma belirtileri olduğunu ifade etti.

Gelişmiş ülkelerde faiz oynaklığının yüksek seviyeler ulaştığını belirten TCMB Başkanı, gıda ve enerjideki oynaklığa bağlı temkinli duruşun sürdüğünü ve sıkı likiditenin uygulandığını söyledi.

Başçı "Temkinli duruşumuza bağlı olarak getiri eğrisi yataya yakın seyrini sürdürdü" diye konuştu.

İktisadi faaliyetin Nisan ayından ortaya koydukları rapora göre daha güçlü bir seyir izlediği kaydeden, iç tüketimin istihdam artışı kaynaklı olduğunu belirtti.

Döviz satışları

Başçı, Botaş'a döviz satışlarının azaldığını ve döviz rezervlerindeki düşüşün yavaşlayacağını söyledi