Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin genel merkezinde düzenlenecek Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuşuyor;

AK Parti döneminde kamu düzeni ve istikrar sağlanmıştır. Olağanüstü hamlelere öncülük ettik. Türkiye vesayetlerin kalktığı istikrarlı dönem yaşadı. Tüm vesayet anlayışlarına karşı kararlı mücadele sergiledik.

Milletimiz siyasi partilere bir araya gelin konuşun dedi. Birileri Erdoğan, Davutoğlu, Ak Parti karşıtlığı üzerinden algı operasyonları yapabilir ama siyaseti düzenleyemez. Siyaseti düzenleme gücü milletten alınan yetki ile yapılır. O yetkiyi biz de aldık. Biz siyasi tablonun farkındayız. Biz özgüvenimizi asla kaybetmeyiz. Hükümet kurma sürecinde kimseyi dışlamadık, AK Parti ile dahi olmaz diyenleri sürece katmaya çalıştık.

"MHP ile temaslarımız sürüyor"

Kimseyi dışlamadık. Görüşmelerde CHP ile istikşafi anlamda görüşmeleri başlatma kararı verdik. Heyetler bir araya gelerek AK Parti'nin ve CHP'nin kanaatlerini not edecekler. Bu hafta içinde görüşmelerde devam edecek, bunlar genel başkanlara iletilecek. MHP hükümet ortaklığı görüşmelerini yapmak istemediklerini belirttiler. Faruk Çelik başkanlığındaki Ak Parti heyetinin MHP ile temasları sürüyor.

Maşalar alanlara çıktı. Bunlardan biri DEAŞ'tı. Türkiye en başından itibaren bu örgütü terör örgütü ilan etti. Gelinen nokta bizim 3-4 sene önce söylediğimiz noktadır. İkinci maşa PKK. Adıyaman'da bir askerimizi şehit ettiler. O günden bugünlere verdiğimiz şehitlere Allah'tan rahmet diliyorum. Şehitlerimizin acısı yüreğimizdedir.

“HDP sözcüleri bunun hesabını verecek”

Üçüncü maşa yüzleri maskeli, silahlı şekilde gösteri yapmaya kalktılar. Bardağı taşıran son damla 22 temmuz’da bir sabah erken vakitte İçişleri Bakanımız araması ile geldi. 2 polisimiz gece uyurken enselerinden vurularak şehit edildiler.Kürsüde barıştan bahseden HDP sözcüleri var ya bunun hesabını versinler, verecekler. Hani çatışmasızlık diyerek göz boyayanlar var ya, polislerimiz çatışacak vakit dahi bulamadan şehit edildiler.

“39 ilde 1302 gözaltı”

Biz de üç ayaklı operasyonu üç maşaya ve arkasındaki güçlere yönelik başlattık. 39 ilde 1302 zanlı üç örgütten gözaltına alındı, tutuklamalar gerçekleştirildi. Biz böyle operasyonun ortaya çıkmamasını isterdik. Birileri kaos oyunu oynarsa arkasından gelecek otoriterleşme eylemine karşı kamu düzenini sağlarız.

“Sizler terör gladyosunun unsurlarısınız”

Haddini bilmez eş başkanlar biri  ‘Bütün bunlar Saray Gladyosunun eseridir’ diyerek cumhurbaşkanımıza ve makamına hareket etme cüreti gösteriyor. Sizler terör Gladyosunun unsurlarısınız.  PKK’nın soğuk savaş döneminde kimler ve niçin kullanıldığını iyi biliriz. PKK’nın hangi istihbarat birimlerince kullanıldığını iyi biliriz. Sizlerin demokrasi oyunlarının arkasındakileri iyi biliriz. Utanmazca, yüzsüzcü TBMM kürsüsünde ret ve asimilasyon politikalarından bahsediyor. Faili meçhulleri kim bitirdi, OHAl’i kim sonlandırdı, her türlü yasağı kim kaldırdı, demokratikleşme alanını kim açtı?  AK Parti’nin sicilince ne ret, ne baskı, ne terörle işbirliği vardır.

7 Haziran akşamı barajı aşamasalardı ‘Ak Parti seçime baskı yaptı’ diyerek terör estireceklerdi. Bu kez şımarık ve küstahlıkla her türlü illegal terörü yaparız ‘Ak Parti sessiz kalır’ senaryosunu öne sürdüler. Sessiz kalmadık ve kalmayacağız.

HDP'ye niye gidilmedi? Teröre karşı tavır alamayanlarla konuşacak bir şeyimiz olamaz. Madem ki biri bize savaş ilan etmiştir. Madem ki biri bize savaş ilan etmiştir. Madem ki birileri açık bir cephe açmıştır. Siyaset yapanlar saflarını belirlemek zorundadır. Saldırılar hepimizeyken, 'saldırı yapanlara sırtımızı dayıyoruz' derseniz, o sırtınızı dayadığınız dağları duvarları yerle bir ederiz.

Kimse Türkiye'nin 90'lı yıllara döneceği gibi bir vehme kapılmasın. O dönemde faili meçhuller vardı doğru. İki polisin faili meçhul kalacak mı sanıyorlardı? Maşalarla değil merkezleriyle de mücadele edeceğiz.