Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, geçen yıl 6-8 Ekim'de yaşanan protestolarla ilgili HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında soruşturma başlattı.

Alınan bilgiye göre, Demirtaş hakkında, Türk Ceza Kanunu'nun "Kamu Barışına Karşı İşlenen Suçlar" bölümündeki 214/2. maddesinde "Halkın bir kısmını diğer bir kısmına karşı silahlandırarak, tahrik etmek" suçundan soruşturma yürütülüyor.

Başsavcılık, soruşturmada Selahattin Demirtaş'ın üzerine atılı suçun yasal unsurlarının oluştuğuna karar verirse, Anayasanın 83. maddesine istinaden, "Dokunulmazlığının kaldırılması" talebinde bulunacak.

Hazırlanacak fezleke, TBMM Başkanlığı'na sunulmak üzere Adalet Bakanlığı'na gönderilecek ve  hakkında dava açılmasına karar verilirse 24 yıla kadar hapsi istenecek.

HDP’den açıklama

HDP Merkez Yürütme Kurulundan (MYK) yapılan açıklamada, "Yapılması gereken, çatışma politikasını bir kenara bırakıp, barışçıl çözüm yollarını yeniden devreye koymaktır. Çözüm Süreci'nin askıda tutulduğu her bir günün halklarımıza maliyeti çok ağırdır" ifadesine yer verildi.

Açıklamada, herkesi derinden, yürekten sarsan, acı kayıplara neden olan çatışma ve şiddet dalgasının her geçen gün tırmandığı bir süreç yaşandığı belirtilerek, "Bir an önce çatışmaları ve kayıpları durduracak çözüm politikalarının devreye konulması gerekirken, ülkeyi yönetme sorumluluğuyla karşı karşıya bulunanlar kaosu daha da derinleştirecek çatışmacı siyasette ısrar ediyor" değerlendirmesinde bulunuldu.

Başbakan'ın görevinin "Çatışmaları ve ölümleri durduracak süreci bir an önce acilen başlatmak, parlamentonun görevinin ise tatile çıkmak değil çözüm üretmek" olduğu vurgulanarak, "AKP'nin parlamentonun işlemesini engelleyerek çatışmalı süreci derinleştirdiği" öne sürüldü.