Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Aralarında Türker Hamzaoğlu'nun da bulunduğu Bank of America Merrill Lynch (BofA-ML) analistleri, hazırladıkları raporda, "Ağustos ortasına kadar hükümet kurulamazsa, seçim riski varlık fiyatlarının üzerinde ek baskı oluşturabilir," dedi.

Raporda, "Kasım'da erken seçim şimdi artık baz durumumuz" denildi.

BofA-ML, siyasi belirsizlik döneminin daha da uzamasını beklediklerini ve son 10 yılın temkinli makro politikalarının bozulmasının temel risk olduğunu vurguladı.

Banka analistleri, Türk Lirası'ndaki zayıflığın şirket bilançolarında bozulmaya neden olabileceği uyarısında bulundu.

Raporda, dış riskler arasında, petrol fiyatlarında sıçrama, ABD Hazine tahvil faizlerinde sert yükseliş, Fed'in beklenenden daha hızlı bir faiz artırımına gitmesi ve bölgesel jeopolitik riskler gösteriliyor.

BofA-ML, Haziran ayında tüketici fiyatlarında görülen düşüşün temkinli enflasyon tablosunu tam olarak yansıtmadığını ve risklerin halen yukarı yönlü olduğunu beliritti.

Banka ayrıca, Türkiye ekonomisinin 2015 yılı için büyüme tahminini yüzde 2.6 ve 2016 için yüzde 3 olarak verirken, enflasyon tahminlerinis ırasıyla yüzde 8 ve yüzde 7.5 olarak açıkladı.

Banka, "Merkez Bankası süregelen siyasi belirsizlikten dolayı, muhtemelen politikasını ayarlamaktan kaçınacaktır" dedi ve Türk Lirası likiditesinin sıkışık kalmaya devam etmesini beklediğini ifade etti.

Banka, Türkiye'nin dışş borcu için tavsiyesini "underweight", Türk Lirası ve faiz için, temkinlilik eğilimi ile birlikte, "nötr" olarak duyurdu.