Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

İthal ilaç bağımlılığının azaltılmasına yönelik projelere, Ankara'da yeni bir ilaç üretim tesisi eklendi. Sincan'daki organize sanayi bölgesinde kurulacak tesis hem kanser hastalarının ilaca ulaşımına hem de ülke ekonomisine katkıda bulunacak.

Türkiye'nin ekonomik gelişmesine katkıda bulunmak, onkolojide kullanılan ürünlerin uluslararası standartlarda üretimini yapmak amacıyla onkolojik ilaç üretim tesisi kurulacak.

Kanserli hastaların ilaca ulaşımını kolaylaştıracak, katma değeri yüksek ürün gruplarının üretimini artıracak tesis için Sincan'daki Ankara Sanayi Odası 2. ve 3. Organize Sanayi Bölgesi'ndeki 5 bin 264 metrekarelik alan kullanılacak.

Tesiste, ilaç etken maddesi değil etken maddelerden hareketle değişik prosesler kullanılarak oral ve enjeksiyon olmak üzere iki formda hücre gelişimini büyüme safhasında durdurmaya çalışan ilaç üretilecek.

Proje, dünya çapında yürürlükte olan farmakolojik üretim gereklilikleri incelenerek ve gerekli önlemler alınarak şekillendirildi. Fabrika koşulları ulusal ve uluslararası kılavuzlara ve direktiflere uygun şekilde oluşturulacak. Üretim, minimum insan gücü ve temasıyla maksimum makine gücüyle otomatik bir süreçte gerçekleştirilecek.

Tesiste, yılda 1 milyon enjeksiyon, 90 milyon tablet, 10 milyon kapsül ilaç üretilmesi planlanıyor. İnşaat işlemlerinde yaklaşık 70, işletme aşamasında 103 kişinin istihdam edilmesi öngörülüyor. Tesis için 90 milyon liralık yatırım yapılacak.

Kanser tedavisinin ithalat bağımlılığı yüksek

İlaç sektörü, 60 yılı aşkın süredir Türk sanayine katkıda bulunuyor. Sektördeki 2005-2011 arasındaki değişime bakıldığında, jenerik ilaçların orijinal ilaçlardan daha hızlı büyüdüğü, orijinal ilaçların yerel üretimden ithale kaydığı görülüyor.

Türkiye ilaç sektörü, 2006-2012 arasında değer bazında yıllık ortalama yüzde 3,2 büyüyerek 8,4 milyar dolara ulaştı. 2012-2023 arasında pazarın değer bazında yıllık ortalama yüzde 9,5 büyüyeceği ve 22,8 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor.

Beklentiler, sektörün 2023'te 8,3 milyar dolar cari açık vermesi bekleniyor. 2015 sonrasında özellikle jenerik üreticilerinin yeni kapasite yatırımı yaparak ihracat miktarını artırabilecekleri yönünde.

Kanser artış hızının devam etmesi durumunda, dünya nüfusunun artışına ve nüfustaki yaşlanmaya bağlı olarak 2025'te 19,3 milyon yeni kanser vakası olacağı tahmin ediliyor. Bu nedenle son 10 yılda ilaç sektöründe en çok harcama yapılan alanlardan birini onkoloji oluşturuyor. Onkoloji ilaçlarının pazar paylarında da artış eğilimi bulunuyor.

Kanser tedavi grupları, ithalata bağımlılığı en fazla olan tedavi grupları olarak ön plana çıkıyor.

AA