Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altın ithalatının temmuz ayında yüzde 884 artarak zirveye oturduğunu belirterek, "İç piyasalarda Dolar-TL kurunun zirvede olmasını yurt dışı yatırımcılar fırsata çevirdi. Altındaki dip seviyeler ve TL'deki değer kaybı yatırımcının 'altın' yılını yaşamasına neden oluyor" dedi.

AA muhabirine altın ithalatının temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 884,3 artarak 14,3 tona yükselmesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Memiş, talebin bu seviyelerde olmasının normal olduğunu söyledi.

Memiş, iç piyasalarda Dolar-TL kurunun zirvede olmasını yatırımcıların fırsata çevirdiğini vurgulayarak, altının onsunun 1.073 seviyesine kadar düşmesinin ve Dolar-TL kurunun 2,80'i test etmesinin söz konusu verilerin geçen yıla göre yüzde 884,3 yükselmesine neden olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin Avrupa ülkeleriyle ciddi seviyede altın ticareti yaptığına işaret eden Memiş, uluslararası çalışan imalatçı yatırımcıların ve alım-satım yapan piyasa oyuncularının dövizden yüksek seviyeden çıkıp, ons bazında düşük seviyede olan altına takas yoluyla yatay geçiş yaptığını kaydetti. Memiş şunları söyledi:

"Yerli yatırımcılar, bu şekilde yurt dışından özellikle külçe altın, yani işlenmemiş altın alıyorlar. Dolar ve avro karşılığı aldıkları için bu durumu çok güzel fırsata çeviriyorlar. Altındaki dip seviyeler ve TL'deki değer kaybı yatırımcının 'altın' yılını yaşamasına neden oluyor. Altın ithalatı ağustos ayında da muhtemelen yüksek gelecektir fakat Fed eylülde bir faiz artışına gitmez ise bu rakamlar normalleşir ve döviz tekrar düşüşüne başlar ki bu, altın fiyatlarının tekrar toparlanmasına katkı sağlayacaktır" yorumunu yaptı.

Memiş, iç piyasalarda gram altının TL fiyatının düşük olmasının yerli yatırımcı için de bir fırsat olduğuna dikkati çekerek, "Altın, iç piyasalarda 95 TL'nin altına gelemedi ve dolar kuru yeniden 2,80'e doğru gittikçe altın fiyatları da 98 TL'ye kadar yükseldi. Bugünlerde onsu 1.085 dolar seviyesinde olan altının gramı 96,50 TL seviyelerinden işlem görüyor ve 95 TL'nin altına her sarkmada kalıcı olmasını beklemiyorum" diye konuştu.

- "Altın fiyatı yeniden düşüş eğilimine girdi"-

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk ise altın fiyatında doların güçleneceği endişesinin devam ettiğini belirterek, cuma günü ay sonu kontrat işlemleri ve hafta sonu riskiyle yükselen altın fiyatının, dün yeniden düşüş eğilimine girdiğini ifade etti.

Yıldırımtürk, hafta içinde ABD'de açıklanacak ekonomik verilerin şekilleneceğini aktararak, "Bu sabah Uzakdoğu ve Asya Borsalarında Euro/Dolar 1,0930-1,0950 bandında işlem görürken, altın fiyatı da 1080,30-1086,10 Dolar/Ons aralığında işlem gördü. Anılan borsaların kapanışına doğru Avro/Dolar 1,0945'den işlem görürken, altın fiyatı da 1083,50 Dolar/Ons'tan işlem görüyordu" bilgisini verdi.

"Düşük küresel büyüme endişesinin emtia ve endüstriyel metal fiyatlarını baskılaması, altın ve diğer kıymetli metal fiyatlarının gerilemesinde etkili oluyor" diyen Yıldırımtürk, altın fiyatının doların güçleneceği endişesiyle bugün dar aralıkta sıkışık seyir izlese bile haftanın geri kalanında aşağı yönlü dalgalı seyrini sürdüreceğini vurguladı.

Yıldırımtürk, teknik olarak altın fiyatının 1085 Dolar/Ons desteğinin aşağısında kaldığı sürece ilk etapta 1080 Dolar/Ons ve 1077 Dolar/Ons desteğini görebileceğini belirterek, altın fiyatının 1085 Dolar/Ons'un üzerinde 1087-1092 Dolar/Ons'ta kısa vadeli dirençlerinin bulunduğunu ifade etti.

AA