Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Döviz hedgelerinde yaşanan değişim, Danimarka Merkez Bankası’nın yabancı döviz rezervlerini en büyük aylık satışlardan birine gitme yoluyla küçültmesine imkan sağladı.

Söz konusu gelişme, spekülatörlerin benzer iddiaları terk etmelerin rağmen krondaki yükselişe karşı hedgelenmiş olan yurtiçi emeklilik fonlarının, sigortacılık kontratında düşük bir değer gördüğüne işaret ediyor. Değişim böylece merkez bankasının ekstrem para önlemlerini terse çevirmeye başlamasına olanak sağlıyor. Danimarka bu önlemleri, İsviçre Merkez Bankası’nın yıl başında sabit kur politikasını terk etmesinin ardından almak zorunda kalmıştı. İsviçre’nin kararı Danimarka’nın da sabit kur uygulamasını terk edeceği spekülasyonu yaratmıştı.

Sydbank A/S ekonomistlerinden Peter Jakobsen, “Önceden kron karşısında spekülasyon yapan yatırımcılar bunu sonlandırdı. Veri fonların bu kontratları yenilenmediğini ve vadelerinin dolmasına izin verdiğini gösteriyor” dedi.

Merkez bankası, para birimini güçlendirmek için Temmuz ayında 40.2 milyarlık kron (5.9 milyar dolar) satın alımı yaptı ve kronu euro karşısında hedeflediği 7.46037 seviyesine yakın tuttu.

Nordea Bank AB’nin tahminine göre söz konusu müdahale ile kron alımları, spekülasyonların hafiflediği Nisan ayından bu yana 143 milyar krona geldi. Söz işlemlerle birlikte Danimarka’nın rezervinde 583 milyar kronu bulunuyor. Mart ayında 737 milyar kron seviyesindeydi.