Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Obama, İran ile varılan nükleer anlaşmayla ilgili konuştu.

Yaklaşık iki yıl süren müzakerelerin ardından Tahran yönetimi ile P5+1 ülkeleri arasında varılan nükleer anlaşmanın İran’ın nükleer silah elde etmesini "kalıcı" şekilde önlediğine işaret eden Obama, "Anlaşma İran’ın bomba yapmaya giden tüm yollarını ortadan kaldırıyor" dedi.

En kritik güvenlik konularından birini çözmesi açısından söz konusu mutabakat için "iyi bir anlaşma" tanımlamasında bulunan Obama, anlaşmanın, Irak savaşından sonra en önemli dış politika tartışmalarından biri olduğunu vurguladı.

"Bu küresel başarıyı sağlamak kolay değildi" diyen Obama, bazı noktalarda, partnerlerinin işbirliği yapma kararı almamalarından dolayı milyonlarca dolar ticari kayba uğradıklarına işaret etti.

Obama, şunları kaydetti: "bu anlaşma, alternatifleri arasında sadece en iyi seçenek değil, aynı zamanda müzakere edilmiş nükleer silahların yayılmasını önleyen en güçlü anlaşma. Bundan dolayı da, İsrail haricinde, dünyadaki her ülke açıkça desteklediklerini açıkladı." diye konuştu.

- İran’ın hiçbir zaman nükleer silah üretebilmesine izin verilmeyecek -

ABD Başkanı, müzakere sürecince de ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Enerji Bakanı Ernest Moniz tarafından yürütülen çabalarla kapsamlı bir anlaşmaya ulaştıklarına değinerek, "hedeflerimizi içeren kapsamlı bir eylem planına ulaştık. Bu anlaşma altında, İran’ın hiçbir zaman nükleer silah üretebilmesine izin verilmeyecek" diye konuştu.

Yaptırımların kaldırılması konusunda ise İran’ın önemli somut adımlar atması gerektiğinin altını çizen obama, "eğer İran gelecek 10 yıl içinde anlaşmayı ihlal ederse tüm yaptırımlar yeniden yürürlüğe girecek. BM Güvenlik Konseyi’nin diğer üyelerinin desteğine ihtiyacımız yok, ABD, kendi yaptırımlarını yeniden harekete geçirebilir" açıklamasında bulundu.

Obama, "...eğer İran aldatırsa onları enseleyebiliriz ve bunu yaparız" diye konuştu.