Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Traderlar, Fed’in faizi Eylül’de artıracağına verdikleri ihtimali rekor seviyeye çıkardılar. Gelecek ay faizde artırım yapılacağına dair olasılık Çarşamba günü yüzde 52’ye çıktı.

Peki bu yükselişi tetikleyen faktör ne oldu?

Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart’ın Salı günü yaptığı şahin açıklamalar ve Çarşamba günü açıklanan güçlü hizmet sektörü verisi Fed’in faizi Eylül’de artıracağı ihtimalini yükseltti.

New York’taki United Nations Federal Credit Union baş yatırım yetkilisi Christopher Sullivan, “Artırımı Eylül’de gerçekleştirecekleri ile ilgili daha ikna olmuş durumdayım. Piyasa düşük bir çoğunlukla bu görüşü destekliyor” dedi.

Eylül olasılığının yükselmesi, tahvil faizlerinin haftanın ana olayı olan istihdam verisinden önce artış göstermesini sağladı. ABD Çalışma Bakanlığı Cuma günü aylık işsizlik ve ücret verilerini açıklayacak. Fed yetkilileri, faizleri artırmaları öncesinde işgücü piyasasında bazı ek gelişmeler görmek istediklerini söylemişlerdi.

1 ay vadeli ABD Hazine bonosu faizi Çarşamba günü Kasım ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. 2 yıl vadeli tahvilin faizi 2011’den bu yana zirve seviyeyi gördü.Daha uzun vadeye sahip tahviller de geriledi. 10 yıl vadeli tahvilin faizi 5 baz puan yükselerek yüzde 2.27 oldu.

Fed, federal fon oranı hedefini Aralık 2008’den bu yana sıfıra yakın tutuyor.