Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, müzakerelerin son aşamada olduğunu belirterek, zorluklara rağmen anlaşmanın Yunanistan'ın geleceği noktasındaki belirsizliği gidermesini ümit ettiğini söyledi.

Kathimerini'de yer alan habere göre Yunanistan ve kreditörlerin önümüzdeki günlerde çözmesi gereken en az üç mühim mesele var. Aksi takdirde 20 Auğustos’ta Avrupa Merkez Bankası'na olan ödemenin yapılabilmesi için yeni bir köprü kredisi hazırlıkları başlayacak.

Çarşamba günü Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası, Avrupa İstikrar Mekanizması ve de Uluslararası Para Fonu (IMF) temsilcileriyle olan görüşmesinden sonra Maliye Bakanı Euclid Tsakalotos “Teknik düzeyde hala üç veya dört meseleyi oturtmamız gerekiyor, bu konular biraz zaman gerektiriyor.” dedi.

Şu anda anlaşmaya olan en büyük engeller reformlar için zaman çizelgesi, özelleştirme ve de Yunan bankalarının sermayelerinin yapılarının yeniden düzenlenmesidir.

Birinci meselede Yunanistan ve borç verenleri bazı belirli reformların ne zaman uygulanmasına karar vermeleri gerekmesidir. Üçüncü kurtarma paketi üzerinde anlaşma yapılırken meclisten bazı önkoşulların da geçirileceği, fakat diğer reformların daha sonraya bırakılacağı düşünülüyor.