Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Wall Street’in en büyük tahvil dealerları, Fed’in faiz oranlarını gelecek ay kadar yakın bir zamanda artırmaya hazırlanmasına rağmen geçtiğimiz yılın Mart ayından bu yana en çok miktarda ABD tahvil alımı gerçekleştiriyor.

Fed ile işlem yapan JPMorgan Chase & Co., Citigroup Inc. ve 20 başka şirket, Perşembe günü açıklanan veriye göre tahvil varlıklarını üst üste 4. haftada yükselterek net 69 milyar dolara çıkardı. Traderlar, Fed’in Eylül ayında faiz artıracağı olasılığı yüzde 50 civarında görüyor. Cuma günü açıklanacak Temmuz ayı istihdam verisi faiz beklentilerini etkileyebilir. ABD’li işverenlerin Temmuz’da üst üste 5. ayda da 200,000’in üzerinde istihdam sağlamış olması bekleniyor.

Yatırımcılar, Fed Başkanı Janet Yellen’ın faiz artırımlarının kademeli bir hızda gerçekleşeceği sözünden cesaret buldu. Petroldeki gerileme ile birlikte düşen enflasyon beklentileri ABD tahvillerine olan talebi canlandırdı. 2 yıl vadeli ABD tahvil faizi ile 30 yıl vadeli ABD tahvil faizi arasındaki fark (getiri eğrisi) bu hafta Nisan ayından bu yana en düşük seviyeye indi.

Sydney’deki Nikko Asset Management baş stratejisti Roger Bridges, “ABD tahvilleri, faizlerde kademeli bir artışı kaldıracak kadar faize sahip. Emtia fiyatlarındaki düşüş ile birlikte uzun vadeli üzerindeki baskı kalkıyor” dedi.

10 yıl vadeli ABD gösterge tahvil faizi Tokyo saati ile 10.27’de yüzde 2.23 seviyesinde yatay bir seyir izledi. Mayıs 2025 vadeli yüzde 2.125 faizli tahvilin fiyatı 99 2/32 seviyesinde.

ABD tahvilleri bu hafta yüzde 0.1 geriledi ve üst haftalık yükselişi sonlandırdı.