Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Çin hisseleri, gösterge endeksin haftalık kaybı silmesi ile yükseliş gösteriyor. Hükümetin hisse senedi piyasasındaki 3.4 trilyon dolarlık kaybı sonlandırmak için ek önlemler alacağı spekülasyonu yapılıyor.

Şanghay Bileşik Endeksi, yerel saat ile 11.30’da 3,731.03 puana geldi. Endeksteki yükselişe teknoloji ve sanayi şirketleri öncülük etti. Devletin piyasayı desteklemek için hisse senedi satın alma görevi yüklediği kurum olan China Securities Finance Corp., konu ile ilgili bilgi sahibi kişilerin ifadelerine göre ek olarak 2 trilyon yuan (322 milyar dolar) değerinde bir miktara erişim arayışında.

Şanghay göstergesi, Temmuz ayındaki düşük seviyesinden yüzde 6.4 toparlandı. Yetkililer piyasayı desteklemek için daha önce görülmemiş önlemler alıyorlar. Yatırımcı ilgisi cansız seyri sürdürürken, Şanghay’da işlem değerleri Perşembe günü Mart ayından bu yana en düşük seviyelere indi. İşlem hacmi Cuma günü 30 günlük ortalamanın yüzde 40 altında seyrediyor.

JK Life Insurance Co. fon yöneticilerinden Wu Kan, “Yatırımcı, 3,500-3,600 arası seviyelerin hükümetin sıkı tutunulmasını istediği seviyeler olduğu düşünüyor. Dolayısıyla yeniden alım yapılmaya başlandı” dedi.