Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "PKK derhal elini tetikten çekmeli, tahkim edilmiş ateşkese uyacağını ilan etmeli" dedi.

Van'da konuşan Demirtaş, silahların karşılıklı susması ve müzakereye başlanması için çalışılması gerektiğini belirtti ve "HDP olarak müzakerelerin yürütülmesini savunuyoruz" dedi ve şöyle devam etti:

Bugün çağrı yapıyoruz, iki tarafa da çağrı yapıyoruz. PKK derhal elini tetikten çekmeli, tahkim edilmiş karşılıklı ateşkese uyacağını ilan etmelidir. Hükümet derhal askeri operasyon seçeneğini, güvenlik seçeneğini bir kenara bırakmalı ve müzakere, görüşme, diyalog için hazır olduğunu ilan etmeli, ifade etmelidir. Bütün toplumun en güçlü beklentisi budur.

“HDP’ye yönelik dezenformasyonla karşı karşıyayız” diyen Demirtaş, “Şu partilerin haline bir bakın. Ağızlarından barış lafı çıktığını duyamazsınız. Şehit haberleri, Allah korusun, 10’ar 10’ar gelse daha mutlu olacaklar” ifadelerini kullandı. Koalisyondan bağımsız olarak barışın aciliyetine dikkat çeken Demirtaş, “Sayın (Başbakan) Davutoğlu bunu sizden talep etmiyoruz bunu yapmaya mecbursunuz” dedi.

Habertürk