Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Yunanistan ve kreditörleri bu hafta 86 milyar euroluk kurtarma programı için taslak bir anlaşmaya doğru yaklaşıyorlar. Öte yandan Almanya'nın Atina'ya yönelik tavrı nedeniyle yalnızlaştığı ifade ediliyor.

Geçen ay Alexis Tsipras ve temsilcileri tarafından verilen tavizler, Finlandiya gibi diğer gözü açık Euro bölgesi ülkelerine de Atina’ya daha fazla reform uygulamak isteyen Berlin’le köprüleri yıkmak için cesaret verdi.

Daha önce şüpheyle yaklaşan AB diplomatları bile Atina’nın Avrupa Merkez Bankası’na 3.2 Milyar euroluk borç ödeme günü olan 20 Ağustos'a kadar bir anlaşmaya ulaşılabileceğini söylüyorlar.

Bu tedbirli iyimserlik, geçen ay Yunanistan’ın neredeyse anlaşma sağlanmadan Euro Bölgesi'den çıkmasıyla sonuçlanan müzakerelerdeki tutumla çelişiyor. Sunulan anlaşmanın ana maddeleri arasında harcamalarda kesinti, idari reformlar ve özelleştirmeyi içeriyor. Yunanistan ve kreditörlerinin uzlaşamadığı geriye kalan konular 50 bin euroluk bir özelleştirme planı ve  2018 yılında planlanan bütçe fazlasını bu yıl sıfırdan başlayıp borç faizi hariç GSYH’nin yüzde 3.5 yükseltme teklifleri var.

Financial Times