Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Fed'in faizi Eylül'de artırma ihtimalinin yoğun olarak tartışıldığı günlerde herkes aynı fikirde olmayabiliyor. Bu yöndeki görüşlerin temel dayanağını ise Amerika'da durağan seyreden enflasyon teşkil ediyor.

Jefferies Ekonomisti Ward McCarthy, enflasyon görünümünün durağan olmasının Fed yetkililerine Eylül'e kadar hedeflerine ulaşılamayacağı noktasında bir mesaj vereceğini kaydederek, faiz artışının bu yıl yalnızca bir kez Aralık'ta gerçekleşeceği tahmininde bulundu.

ABD'de tüketici fiyatları Fed'in hedefi olan yüzde 2'nin oldukça altında seyrediyor. Fed'in dikkate aldığı enflasyon göstergesi olan kişisel tüketim giderleri verisi (PCE) Haziran'da yüzde 1.28 seviyesindeydi. PCE Aralık ayından bu yana aynı seviyelerde durağan bir seyir izliyor.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) 16-17 Eylül'de toplanacak ve yatırımcılar ve ekonomistlerin önemli bölümü, Fed'in bu toplantıda, yaklaşık 10 yıl sonra ilk kez faiz artırımına gideceğini düşünüyor. Fed'in Temmuz toplantısından sonra yaptığı açıklama, Fed politika yapıcılarının, işgücü piyasasında biraz daha iyileşme olması durumunda, faiz artırımının garantileneceğini gösterdi.