Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, geçen yıl ilk 6 ayda 24,5 milyar dolar olan cari işlemler açığının, bu yılın aynı döneminde 22,7 milyar dolara gerilediğini belirterek, bunun ülke ekonomisi için oldukça olumlu bir gelişme olduğunu bildirdi.

Zeybekci, yaptığı yazılı açıklamada, 6 aylık ödemeler dengesi verilerini değerlendirdi.

Ödemeler dengesi verilerine göre, Türkiye'nin ilk 6 aylık cari açığında yaklaşık yüzde 7,5'lik bir azalma olduğunu belirten Zeybekci, "Geçen yıl ilk 6 ayda 24,5 milyar dolar olan cari işlemler açığı, bu yılın ilk 6 ayında 22,7 milyar dolara geriledi. Cari işlemler açığımız geçen yılın aynı dönemine göre 1,8 milyar dolar daha az oldu. Bu ülke ekonomimiz için oldukça olumlu bir gelişme" değerlendirmesinde bulundu.

Zeybekci, cari açıktaki olumlu gelişmenin altında büyük ölçüde ilk 6 ayda görülen dış ticaret açığındaki düşüşün yattığına işaret ederek, "2014'ün ilk yarısında 29,4 milyar dolar açık veren dış ticaret dengesi kalemi, bu yılın aynı döneminde 24,9 milyar dolar açık verdi. Geçen yıla göre yüzde 15,1 daha az dış ticaret açığı vermemiz sayesinde, dış ticaret kaleminin cari açığın iyileşmesine 4,4 milyar dolarlık bir katkısı oldu" ifadelerini kullandı.

Bakanlık olarak, bu yıl küresel bir dış ticaret daralmasının gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini anımsatan Zeybekci, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Tüm dünyada görüldüğü gibi Türkiye'nin de hem ihracatında hem de ithalatında düşüşler görülüyor. Ancak Ekonomi Bakanlığı olarak aldığımız önlemler ve Türk ihracatçısının büyük özverisi sayesinde ihracatımızdaki düşüş ithalatımızdaki düşüşten çok daha yavaş. İlk 6 ayda ihracatımız geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,2 azalırken ithalatımız yüzde 10,9 düşüş gösterdi. Dolayısıyla dış ticaret açığımızda bir iyileşme görülüyor, bu da ülkemizin cari işlemler dengesine çok önemli bir katkı veriyor. Yılın ikinci yarısında dış ticaret kalemi cari açığa olumlu etkide bulunmaya devam edecek."

- "Hizmetler sektöründeki düşüş seyahat kaleminden gerçekleşti"-

Bakan Zeybekci, hizmetler sektörünün, Türkiye'nin, dünya ekonomisi içinde rekabet gücü en yüksek olan alanlarından biri olduğunu vurguladı.

Hizmetler kaleminin, Türkiye'nin ödemeler dengesine daima olumlu katkı verdiğini kaydeden Zeybekci, "Ancak bu sektör küresel siyasi ve ekonomik gelişmelerin etkisine açık bir sektör. Özellikle seyahat sektörü bölgede yaşanan tüm ekonomik ve siyasi gelişmelerin etkisini doğrudan yansıtıyor. 2014'ün ilk 6 ayında 9,1 milyar dolar fazla veren hizmetler kalemi, bu yılın aynı döneminde yüzde 13,9'luk bir düşüşle 7,8 milyar dolar fazla verdi. Bu düşüşün tamamına yakını seyahat kalemindeki yüzde 13,9'luk düşüşten geldi" değerlendirmesinde bulundu.

Zeybekci, şu ana kadar geçen süreçte elde edilen sonuçların beklentilerle birebir uyumlu olduğunun kamuoyunun bilmesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Dünya ticaretindeki gelişmeleri anlık olarak izliyor ve önlemleri alıyoruz. Bu yıl küresel ticarette paralel şekilde ülkemiz ihracatı ve ithalatı düşmeye devam ediyor. Ancak ülkemiz ihracatçısı bu zor küresel şartlarda rakiplerine göre daha iyi bir performans sergiliyor. Bu sayede yılın ikinci yarısında da dış ticaret açığımızdaki azalma devam edecek. Böylece dış ticaretimiz bu yıl cari açıktaki düşüşü güçlü şekilde destekleyecek. Küresel şartlar her ne olursa olsun, geçmişte yapısal bir sorun haline gelmiş ülkemizin cari işlemler açığı sorununun çözümü daha fazla ihracat ve üretim ile mümkündür. Bu şuurla ülkemiz ihracatını ve üretim gücünü artırmak için kamu ve reel sektörü ile sivil toplum kuruluşları ile hep beraber var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz."

AA