Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD Hazine tahvilleri, Çin’in yuanı devalüe etmesinin ardından yükseliyor. Çin’in bu hamlesi, küresel piyasaları sarsarken, gelişen piyasa kurlarına baskı uyguladı ve Fed’in faiz artırımın erteleyebileceği yönündeki söylentileri artırdı.

ABD tahvilleri ayrıca Çin’in açıklamasının dolar cinsi varlık artan talebini artırması ile ralli yaptı. Çin Merkez Bankası ‘nın ihracattaki düşüşe tedbir olarak yuanın referans kurunda son 20 yılın en hızlı düşüşünü gerçekleştirmesi, Asya kurlarını aşağı çekti ve Avrupa hisselerinin değerini düşürdü.

Londra’da Bank of Montreal’den Craig Collins konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Uyandığımdan beri bütün verileri inceliyorum. Bu durum Fed’in planlarını askıya almasına sebep olur mu bilmem. ABD, Avrupa ve Asya’da olanlara tüm dikkatini vermiş durumda ve büyüme beklentilerini bir dereceye kadar etkiliyor” dedi.

Bloomberg BondTrader verisine göre ABD 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 5 baz puan ya da yüzde 0.06 düşerek New York saati ile 07:39’da yüzde 2.18 seviyesine geldi. Mayıs 2025 vadeli yüzde 2.125 faizli tahvilin fiyatı 15/32 veya 4.69 dolar nominal değerde 1.00 dolar artarak 99 17/32 oldu.