Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Çin'in yuanı iki gün üst üste devalüe etmesinin tüm dünyadaki yankıları sürüyor. Çin'in beklenmedik hamlesinin ardından Tayvan da büyümeyi desteklemek ve sermaye çıkışını önlemek için parasal koşulları gevşetiyor.

Tayvan Merkez Bankası gösterge faiz oranlarını 2011'den bu yana sabit tutarken, mevduat sertifikalarındaki gecelik faizleri ikinci kez düşürerek, 2 haftalık tahvil için daha az ödeme yapacağını duyurdu. Tayvan doları, yuanın 20 yılın en büyük düşüşünü kaydetmesinin ardından, Tayvan ekonomisindeki görünümde bozulma yaşanabileceği yönündeki beklentilerle 5 yılın en düşük seviyesine geldi. Tayvan'ın ihracatında da son dönemde düşüş yaşanıyordu.

Taipei'de bulunan Chong Bank Ekonomisti Woods Chen "Bu hamle temellerin zayıf olduğunu gösteriyor. Merkez Bankası'da faizleri doğrudan indirmeden müdahale etmek istiyor. Etkiler benzer olacaktır" diye konuştu.

Tayvan'ın likiditeyi artıracak bu önlemleri, büyümenin ikinci çeyrekte 2012'den beri en düşük seviyeye gelmesinin ve ihracatın Temmuz'da düşüşü altıncı aya taşımasının ardından gerçekleşti. Çin'in iki gün üst üste aldığı sürpriz kararlar, küresel piyasaları sarsarken, Tayvan gibi ülkelerden sermaye çıkışlarını artırabilir.

Çin'in devalüasyon hamlesinin ardından Vietnam da para biriminin bandını genişleterek, kurun daha serbest bir aralıkta hareket etmesinin önünü açmıştı.