Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Londra'da aralarında Min Dai ve Paolo Batori'nin de bulunduğu Morgan Stanley analistleri, e-posta raporlarında, "Siyasi cephedeki gelişmeler yakından izlenirken, son piyasa düzeltmesinin ardından, şimdi Türkiye'nin sabit getirili menkul kıymetler ve Döviz varlıklarında daha dengeli bir risk-getiri durumu görüyoruz" dedi.

Raporda, "Siyasi cephede herhang bir olumlu gelişme oranların ralli yapması için katalizör görevi görebilir" denildi.

Morgan Stanley analistleri, "Dengeli değerleme dikkate alındığında, Türkiye'nin lokal tahvilleri için tavsiyemizi 'underweight'ten 'nötr'e yükseltiyoruz" dedi ve fiyatlanan 300 baz puanlık reel faizin "çok yüksek" olduğunu kaydetti.

Morgan Stanley, ayrıca, "Ülke tahvillerini taktik bazda 'marketweight'e yükseltiyoruz. Faiz farkları koalisyon kurulursa 25 baz puan daralabilir. Düşük petrol ve ABD Hazine tahvil faizleri fiyatlandı" dedi.

Düşük ABD faizleri ve petrol fiyatlarının sabit getirili varlıklar için destekleyici olması gerektiğini kaydeden Morgan Stanley analistleri, "Türkiye, ABD doları fonlamasına bağımlılık ve dış dengesizlikle mücadele etmek için alım zamanında görünüyor" yorumunda bulundu.

Banka ayrıca, Türkiye'yi, geniş cari işlemler açığı ve özel sektörün net açık döviz pozisyonundan dolayı orta vadede daha kırılgan gelişen ekonomilerden biri olarak gördüklerini kaydetti ve Türk Lirası'nda 'underweight' tavsiyelerinin sürdüğünğ ve Dolar/TL pozisyonlarında zarar kes (stop loss) seviyesini 2.74'e yükselttiklerini ifade etti.