Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Dünyaca ünlü yatırımcı George Soros, ikinci çeyrekte Çinli teknoloji devi Alibaba'daki hisselerinin çoğunluğunu sattı. Asya'nın en büyük internet şirketinin hisse senetleri Çin ekonomisindeki yavaşlama sonucu değer kaybetmişti.

Soros Fon Yönetimi ilk çeyreğin sonunda yaklaşık 370 milyon dolar değerinde Alibaba'nın Amerika'daki menkul kıymet sertifikasına sahipti. 30 Haziran itibariyle ise bu rakam yalnızca 4.9 milyon dolar oldu. Alibaba Kasım'da ulaştığı rekor seviyenin ardından değerinin 100 milyar dolarını kaybetti.

Soros'un fonu ayrıca ilk çeyrekte enerji alanındaki varlıklarını da azalttı. Ham petrol fiyatları Haziran'da yılın en yüksek seviyesi olan varil başına 60 dolara kadar çıkmasının ardından tekrar 42 dolara kadar düştü. Soros'un aile ofisi Cenovus Energy ve Suncor Energy hisselerinin tamamını satarken, EQT Corp ve Noble Energy'deki varlıklarını da azalttı.

Yaklaşık 30 milyar dolarlık yatırımı yöneten aile ofisi, Time Warner Cable'dan yeni hisse alarak şirketi ikinci büyük yatırımı haline getirdi.