Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Lirada son dönemde görülen hareketlenme, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) üzerinde değer kaybını durdurma baskısı yaratıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Baş Danışmanı Cemil Ertem’ın sunduğu lira tablosu ülkenin değer kaybeden para birimi ile ilgili endişelenmemesi gerektiğini göstermeye çalışıyor ancak bu tablo aynı zamanda TCMB’nin düşüşü frenlemek için harekete geçeceği sinyali verebilir.

Koalisyon görüşmelerinin sonuçsuz kalması ile birlikte geçtiğimiz 3 günde dolar karşısında 2.8 seviyesini aşarak rekor düşük seviyelere inen Türk Lirası ile ilgili Cuma günü sosyal medya aracılığıyla açıklama yapan Ertem, “Lira dolar karşısında ancak 3 seviyesinde rekabet edebilir hale gelecektir” dedi. Ertem, tartışmasını kuvvetlendirmek adına enflasyonun veya reel efektif kurun ardından liranın göreceli gücü ile ilgili bir grafik yayımladı. Bu göstergelere göre Lira şu an geçtiğimiz yıl acil faiz artırımlarını teşvik eden seviyelerden daha düşük seviyede.

Lira’daki değer kaybı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın danışmanlarını endişelendirmezken, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı üzerinde baskı yaratıyor. Salı günü TCMB politika toplantısı yapacak. Bu yıl önemli para birimleri arasında üçüncü en büyük düşüş gösteren Lira enflasyonda son dönemde görülen yavaşlamayı tehdit ediyor.

Londra’daki Commerzbank AG baş gelişen piyasa stratejisti Simon Quijano-Evans, “Piyasa merkez bankasının dişini göstermesini bekleyecek, en azından ağırlıklı fonlama maliyetinin anlamlı bir şekilde yukarı hareketlenmesine izin vermesini bekleyecek. Bunun dışında Lira’nın dolar karşısında  seviyesine doğru yöneldiğini görmemiz yüksek bir ihtimal” dedi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem BloombergHT'ye konuştu.

Ertem, geçen hafta attığı ve tartışma yaratan "TL 3 seviyesinde rekabetçidir" tweeti hakkında: "Bu doların 3 lira olması gerektiği anlamı çıkmamalı. Reel efektif döviz kurlarına baktığımızda 2.5 seviyesi güçlü TL'yi ifade eder. Bunu istiyor muyuz? Hayır, çünkü ihracat rekabete uydurma sorunu olur. Kuru rekabetçi ifade etmek o seviyeye gelmesini istediğimiz anlamına gelmez" ifadelerini kullandı.

"Merkez Bankası hem Dövizi hem de enflasyonu belirlemeye çalışıyor" diyen Ertem, "Bu mümkün değil. Bundan vazgeçmesi gerektiğini söylüyorum" diye konuştu.

Ertem konuşmasına şöyle devam etti:

"Yapısal reformları uygulamada hızlı adımlar atamıyoruz. Merkez Bankası ve diğer kurumların yeni döneme ayak uydurması konusunda adımlar atamadık. Her şeyi para politikasından bekliyoruz ancak maliye politikasındaki ve dolaylı vergi sorunlarından bahsedemiyoruz.Faizlerin dünya ortalamasının çok üzerinde olması yatırımların yapılmasına engel oluyor. TL'nin değeri Türkiye ekonomisinin dinamiklerine göre belirlenmeli. Kurun yükselmesi bir kriz işareti değildir. Dolarda 2,80 seviyesi rahatsız edici değil. Oynaklığı rahatsız edici"

Bloomberg News