Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Bakır, Çin ekonomisindeki yavaşlamanın dünyanın en büyük sanayi metali tüketicinde talebe zarar vereceği endişesi ile düşüşü 4. güne taşıyor ve 2009 yılından bu yana en düşüğe yakın seviyeden işlem görüyor. Güçlü bir seyir izleyen dolar bir varlık sınıfı olarak metalleri daha az tercih edilir hale getiriyor.

Bakır Londra’da yüzde 0.9’a kadar düştü. Bakır yüzde 0.8 değer kaybederek Hong Kong saati ile 03.18’de ton başına 5,073 dolardan işlem gördü. Bloomberg Dolar Endeksi dördüncü gün de yükselişi devam ettirdi ve Çin yuanının referans kuru Pazartesi’nden bu yana çok değişiklik göstermedi.

Bloomberg anketine göre, Çin ekonomisi resmi verilerin gösterdiğinden daha yavaş bir büyüme gösteriyor. Bu da, kanun yapıcıların ihracatı arttırmak için neden yuanı devalüe ettiklerini ve teşviki hızlandırdıklarını açıklıyor. Geçtiğimiz hafta ankete katılan ekonomistlerin ortalama tahminlerine göre açıklanan yüzde 7’lik resmi büyüme verisinin aksine ekonomi ilk yarıda yüzde 6.3 genişledi. London Metal Borsası (LME) Endeksi’ndeki 6 metal Pazartesi günü altı yılın en düşüğk seviyesine geriledi ve alüminyum 2009 yılı Temmuz ayından bu yana en düşük kapanışını gerçekleştirdi.

Standard Chartered Plc analistlerinin konu ile ilgili 17 Ağustos tarihli notunda, “Altyapı projeleri için fonlama koşullarının iyileşme göstermeye başlamış olmasına rağmen, bunun sipariş akışına yansıdığına dair yeterli kanıt yok. Kaydadeğer bir politika desteği olmadan talep koşulları kötüleşmeye devam edecektir" ifadeleri kullanıldı.

Şanghay’da bakır yüzde 0.9 aşağıda kapanış yaptı. Comex vadelileri ise yüzde 0.6 geriledi. Kalay hariç tüm LME metalleri düşüş gösterdi.