Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Almanya tahvilleri, petrol ve sanayi metalleri öncülüğünde gerileyen emtia fiyatlarının enflasyon görünümünü olumsuz etkilemesi ile Pazartesi günkü kazançları koruyor.

10 yıl vadeli Almanya tahvil faizleri, 2 aydan uzun bir sürenin en düşük seviyesinden yaklaşık 4 baz puan uzak seyrediyor. Emtia endeksi 13 yıldan uzun bir sürenin en düşük seviyesine gerileyerek Avrupa ve ABD’de deflasyon ihtimalini alevlendirdi ve tahvillerden sağlanan sabit getiriye talebi artırdı.

Kopenhag’daki Danske Bank A/S baş analisti Allan von Mehren, “Emtia fiyatlarındaki düşüş enflasyon beklentilerini aşağı çekiyor. Bu, Avrupa’daki yumuşak ekonomi ile birlikte faizleri aşağı çekiyor” dedi.

10 yıl vadeli Almanya tahvil faizi Londra saati ile 10.36’da yüzde 0.63 seviyesinde yatay bir seyir izledi. Ağustos 2025 vadeli yüzde 1 faizli tahvilin fiyatı 1,000 euro nominal değerde 103.615 oldu. Tahvil faizi Pazartesi günü 3 baz puan veya 0.03 yüzde puan geriledi ve 12 Ağustos’ta yüzde 0.59 ile 2 Haziran’dan bu yana en düşük seviyeyi gördü.

10 yıl vadeli Yunanistan tahvil faizi yüzde 9.10 seviyesinde yatay seyretti. Tahvil faizi Pazartesi günü Şubat ayından bu yana ilk kez yüzde 9’un altını gördü.