Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Merkez Bankası, para politikasındaki normalleşme adımlarını açıkladı.

TCMB'den yapılan açıklamada, faiz koridorunun bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı etrafında daha simetrik bir hale getirileceği ve daraltılacağı kaydedildi.

Normalleşme adımlarının zamanlamasına ilişkin ayrıntılı bilginin ise TCMB'nin yarın ekonomistlerle yapacağı toplantıda açıklanacağı ifade edildi.

Açıklamanın ardından Dolar/TL 2,90'ı aşarak rekor tazelerken, Euro/TL de 3,20 ile rekoru yukarı taşıdı.

Sadeleşmenin ilk etkisi

Banka açıklama sonrası ilk adımını atarak, Döviz ihalelerinde 30 milyon dolar ifadesini 70 milyon dolar olarak değiştirildiğini açıkladı.

Açıklamada, "Küresel finansal piyasalarda artan oynaklık nedeniyle 10 Nisan 2015 tarihli basın duyurusundaki '30 milyon ABD doları fazlasına' ifadesi '70 milyon ABD doları fazlasına' olarak değiştirilmiştir" denildi. Değişiklik 19 Ağustos'tan itibaren uygulanacak.

Açıklamada normalleşme öncesinde şu adımların atılacağı belirtildi: "Hali hazırda piyasa yapıcısı bankalara sağlanan toplam fonlama imkanı, piyasa yapıcı bankaların TCMB'den sağladıkları fonlamının maliyetlerini değiştirmeyecek şekilde, haftalık vadeli miktar repor ihalesi limit hesaplarına eklenecektir. Böylece piyasa yapıcısı bankalara tanınan borçlanma imkanı faiz oranı kaldırılacaktır."

Normalleşme öncesinde ve sürecinde ise teminat koşullarının sadeleştirileceği ifade edildi.

Sadeleşme adımları çerçevesinde alınacak döviz likiditesi önlemleri ise şöyle sıralandı:

- Döviz kuru oynaklığını azaltmak amacıyla döviz satım ihalelerinin esnekliği artırılacaktır

- TL zorunlu karşılıklara öndenen kısmi faizin yükseltilmesi veya Rezerv Opsiyon Katsayıları düzenlemeleriyle finansal sisteme döviz likiditesi sağlanacaktır.

- Döviz depo limitleri artırılacaktır. Yapılacak düzenlemeler ile finansal sistemin TCMB nezdinden erişebileceği (ROM'daki mevcut döviz miktarı ve döviz depo imkanının toplamı şeklinde olan) döviz likiditesi bankalarımızın gelecek bir yıldaki yurt dışı ödemelerini fazlasıyla karşılayacak seviyede belirlenecektir.

Merkez'in finansal istikrarı destekleyici önlemleri arasında ise şunlar yer alıyor:

-Bankaların mevcut stoklar üzerindeki maliyet yükünü artırmadan sadece yeni yabancı para çekirdek dışı yükümlülükleri için zorunlu karşılık oranları üç yıldan uzun vadeyi teşvik edecek şekilde belirlenecektir.  

-Gerekli görülmesi durumunda, önümüzdeki dönemde bankacılık sektörünün aracılık maliyetini azaltmak ve çekirdek yükümlülükleri desteklemek için Türk lirası zorunlu karşılıklara ödenen kısmi faiz gözden geçirilebilecektir.

-ABD doları cinsinden tutulan zorunlu karşılıklara, rezerv opsiyonlarına ve serbest hesaplara ödenen faiz oranı Fed politika faiz aralığının üst bandına yakın seviyelerde tutulabilecektir.