Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Yuanın geçtiğimiz hafta sürpriz bir şekilde devalüe edilmesinin ardından dünya genelinde yatırımcılar güvenli varlık olarak nitelendirilen altında alım yapmaya istekli ancak Çin hariç.

Çin’de geçtiğimiz ay en büyük hacme sahip olan altın exchange-traded fonu (ETF) Huaan Yifu Gold ETF, 14 Ağustos itibarıyla üst üste 3 hafta fondan çıkış yaşandığını belirtti. Küresel ETF’lerin Haziran ayı sonundan bu yana ilk varlık artışını kaydetmesine rağmen fondan çıkış yaşandı. Çin fonundaki varlıklar Nisan ayından bu yana ilk aylık kayba hazırlanıyor.

New York’ta altın fiyatları 10 Ağustos’tan bu yana yaklaşık yüzde 1 yükseldi. Çin, yurtiçi ekonomik büyümeyi teşvik etmek için 11 Ağustos’ta yuanı devalüe etti ve böylece 1994’ten bu yana ilk önemli devalüasyon gerçekleştirilmiş oldu. Yuanın devalüasyonu, hisse senedi ve emtia piyasalarındaki volatiliteden kaçınmak isteyen bazı yatırımcıları güvenli liman arayışına sokarken, Çinli alıcılarda güveni destekledi. Bu da ülkede kıymetli metalin görünümünü zayıflattı.

Singapur’daki Oversea-Chinese Banking Corp. ekonomistlerinden Barnabas Gan, “Büyümenin yolunda gideceği beklentileri ve piyasa güveninin pozitif olması ile güvenli liman olarak altın alımı yapma ihtiyacı yavaş bir şekilde düşüş göstermeli” dedi.