Advertisement

Ege Otomotiv Derneği (EGOD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa İduğ, döviz kurlarındaki artışın sektörü olumsuz etkilediğini belirterek, "Her ay değişen fiyatlarla kimse bayilere uğramaz. Bu konuda markalar özel çalışma yapmalı" dedi.

İduğ yaptığı açıklamada, Otomotiv Distribütörleri Derneği rakamlarına göre otomobil ve hafif ticari araç satışlarının yılın 8 aylık döneminde önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 47 arttığını, ağustos ayında da bu oranın yüzde 37 olarak gözüktüğünü belirtti.

Artışın sektör temsilcilerini sevindirdiğini ancak kurlardaki artışın bayilerin satış hedeflerini olumsuz etkilemeye başladığına işaret eden İduğ, satış trendinin yılın son 4 ayında da sürmesi için döviz kurunun sabitlenmesi gerektiğini savundu.

İduğ, açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Bu ortamda alıcılara cazip gelecek fırsatlar sunulmalı. Bunlardan biri de sabit kur olmalı. Firmalar yıl sonuna kadar dolar ve avroyu belirli bir rakamda sabitlenmeli. Bu, tüketicilerde alım iştahını artıracaktır. Her ay değişen fiyatlarla kimse bayilere uğramaz. Bu konuda markalar özel çalışma yapmalı. Kur sabitleme kampanyası uygulanırsa yılın son 4 ayında da satışlarda yüzlerimiz güler. Aksi halde sektörde birçok sıkıntı ile boğuşuruz."
 
AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
16 Eylül 2015 Çarşamba, 12:11 Misafir insaf beee hayatınızda satmadığınız kadar araba sattınız geçen yılın aynı ayına göre %30 fazla yeni araç kaydı var gözünüz doysun bee
15 Eylül 2015 Salı, 16:07 Misafir dolar düşmediği sürece bu piyasalarda durgunluk atarak devam eder.
15 Eylül 2015 Salı, 10:50 Misafir sıfır faizle dolarlar gökten yağdığında ve kuru aşağı bastığında kimse yakınmıyordu. ne oldu?