Advertisement

Merkel'den sığınmacı krizinde Türkiye vurgusu

Merkel

Almanya Başbakanı Angela Merkel sığınmacı krizine dair, "Türkiye ile nasıl daha iyi görüşebileceğimizi tartışmak zorundayız" yorumunu yaptı

15 Eylül 2015 Salı, 21:18 Güncelleme: 16 Eylül 2015 Çarşamba, 07:50

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa'da son zamanlarda artan sığınmacı krizinden dolayı Türkiye ile daha yoğun bir şekilde nasıl görüşebileceklerini tartışmaları gerektiğini söyledi.

Merkel, Şansölyelik binasında Avusturya Başbakanı Werner Faymann ile düzenlediği ortak basın toplantısında Avrupa'daki sığınmacı krizine ilişkin gazetecilerin sorularını cevapladı. Merkel, sığınmacı krizinin sadece Almanya'nın veya Avusturya'nın değil bütün Avrupa ülkelerinin sorunu olduğunu ve birlikte çözmesi gerektiğini ifade etti.

Sığınmacı krizini görüşmek üzere 28 Avrupa Birliği ülkesinin devlet ve hükümet başkanlarına zirve düzenleme çağrısında bulunduğunu belirten Merkel, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk'un konuya olumlu yanıt verdiğini kaydetti.

Sığınmacıların geldikleri ülkeleri nasıl destekleyebileceklerini tartışmaları gerektiğini aktaran Merkel, "Türkiye ile sığınmacılar konusunu nasıl daha iyi görüşebileceğimizi de tartışmak zorundayız" dedi.

Tusk'un geçen hafta Türkiye'de olduğunu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile sığınmacılar konusunu da görüştüğü anımsatan Merkel, "Donald Tusk Avrupa Konseyi'ni Türkiye ziyareti konusunda bilgilendirdi. Bu konuda konseyin bilgilendirilmesi çok önemliydi" diye konuştu.

- "Sığınmacıları yüzüstü bırakamayız"

Avrupa'dan sığınmacı politikaları noktasında ortak bir çözüm bulunması talebinde bulunan Avusturya Başbakanı Faymann ise ortak bir çözümün bulunamaması durumunda bir insanlık krizinin yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Faymann, koruma arayan hiçbir insanın hayatını kaybetmemesi gerektiğini vurgulayarak, "Kafamızı kuma gömmememiz önemli" ifadesini kullandı.ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 104.862 0,26
USD/TRY 5,4788 0,17
EUR/TRY 6,2229 0,29
EUR/USD 1,1354 0,11
FAİZ 18,64 0,43
ALTIN/ONS 1.307,12 0,26
BRENT 67,68 0,21
© haberturk.com
Yukarı