Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Fed’in faiz oranlarını sabit tutması ile destek bulan lira, eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın Kasım’da yapılacak seçimler için aday olması ile birlikte bu yüzyılın en uzun süreli kayıp dönemini sonlandırdı ve haftalık yükseliş kaydetti.

Lira dolar karşısında, yüzde 1 güçlenerek İstanbul saat ile 17.48’de 2.9827 seviyesine geldi. Lira böylece geçtiğimiz 5 gündeki yükselişi yüzde 2.1’e taşıdı ve Mayıs ortasından bu yana en büyük artışı gösterdi. 10 yıl vadeli Türk tahvil faizi bu hafta 18 baz puan geriledi ve yüzde 10.53 oldu. Faiz Haziran’dan bu yana en sert düşüşü kaydetti.

Fed’in faizi yükselmeyi ertelemesi, Türk varlıklarında kısa vadede düşüşü sonlandırdı. Türk varlıkları politik belirsizlik ve güvenlik endişeleri ile düşüş gösteriyor. Lira, bu faktörlerin etkisiyle 2015’te yüzde 22 değer kaybetti ve 24 gelişen ülke para birimi arasında Brezilya’nın ardından en çok düşüş gösteren para oldu. Babacan’ın seçimlerde aday olması, politikanın yönü ile ilgili endişe duyan yatırıcılara güven verebilir.

İstanbul’da bulunan ING Bank stratejistlerinden Pınar Uslu, “Babacan Türk ekonomi politikasında kredibilite sahibi bir figür ve sürpriz adaylığı liranın dolar karşısında 2.98 seviyesini test etmesine yardımcı oldu. 2.98 seviyesi kırılırsa yeni destek seviye 2.95-2.97 aralığında olabilir” dedi.