Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL
Petrol, ABD'de petrol stoklarının düşeceğine ilişkin beklenti ve en büyük uluslararası petrol şirketlerinden birinin yatırımlarını daha da azalttığına ilişkin haberlerin ardından değer kazandı.

Petrol vadeli kontratları New York^ta yüzde 0.8 yükseldi. ABD'de petrol stoklarının, Bloomberg'in anketine katılan analistlerin tahminlerinin medyanına göre, 18 Eylül haftasında 1.25 milyon varil azalması bekleniyor. Avrupa'nın ikinci en büyük petrol şirketi Total SA, yatırımları bir kez daha azaltacağını ve projeleri erteleyeceğini açıklamasının ardından, 2017 yılı üretim hedefini düşürdü.

Ham petrol geçen ay, Çin'in büyümesine ilişkin endişelerin küresel piyasalarda volatiliteyi tetiklemesi ile birlikte, varil başına 45 doların altına inmesinin ardından dalgalandı. Fiyatlar , OPEC ülkelerinin piyasa paylarını korumak için üretimi artırmalarının ardından küesel arz fazlasının süreceğine ilişkin beklentilerle birlikte, Mayıs ayında gördüğü bu yılın kapanış zirvesinden yüzde 25'in üzerinde düştü.

Londra'da Energy Aspects Ltd. şef petrol analisti Amrita Sen, "ABD'de arz hızlı bir şekilde düşüyor," dedi ve "Kasım ve Aralık aylarında küresel anlamda petrol stoklarında küçük düşüşler göreceğimiz yolundaki beklentimizi koruyoruz" şeklinde konuştu.

Kasım vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 41 cent yükselerek, Londra saati ile 08:20'de varil başına 46.77 dolara çıktı. Ekim vadeli kontratların vadesi, 85 sent düşüşle 45.83 dolara gerilediği Salı günü doldu.

Kasım vadeli brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 26 sent yükselerek varil başına 49.34 dolara çıktı. Böylece Avrupa gösterge petrolü ile ABD göstergesi arasındaki fark 2.53 dolar oldu. Fiyatlar bu yıl yüzde 15 düştü.