Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

New York Fed Başkanı William Dudley, ABD ekonomisinin "oldukça iyi gittiğini" söyledi.

Dudley, ekonominin trend üzerinde büyük miktarlı bir büyüme yapmadığını belirtti.

New York Fed Başkanı, "Doalr ve emtia fiyatları enflasyon üzerinde aşağı yönlü baslı oluşturuyor" dedi.

Dünyanın mutlak bir yer olmadığını, durumların değiştiğini ve para politikası hakkında düşünürken bunları dikkate almak istediğini söyleyen Dudley, "Yılın ikinci yarısı ilk yarıdan biraz daha zayıf olacak" tahmininde bulundu.

Dudley, Fed'in bu yıl muhtemelen faiz artırımına gitmesini beklediğini söyledi.

Dudley, ayrıca düşen emtia fiyatları ve güçlenen dolar nedeniyle baskılanan enflasyonun orta vadede yüzde 2 hedefine ulaşacağı öngörüsünde bulundu.

Dudley, bu yılki faiz artışına destek veren 5. üye

Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) sabit üyelerinden Dudley, bu açıklamalarıyla faizlerin bu yıl artırılmaya başlanmasını destekleyen 5. FOMC üyesi oldu. Fed Başkanı Janet Yellen, Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, San Francisco Fed Başkanı John Williams ve Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker da geçen hafta yaptıkları konuşmalarda ilk faiz artışına bu yıl içinde gidilmesine yönelik görüş bildirmişlerdi.

FOMC'nin oy kullanma hakkına sahip diğer üyelerini ise Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, Şikago Fed Başkanı Charles Evans, Fed Guvernörleri Lael Brainard, Daniel Tarullo ve Jerome Powell oluşturuyor.

Analistler, son dönemde suskunluğunu koruyan bu üyelerden Brainard'ın çarşamba ve Fischer'in cuma günü yapacağı konuşmaların, yatırımcılar tarafından dikkatle izleneceğine işaret ediyor.

Aynı zamanda, Fed Başkanı Yellen'in çarşamba günü TSİ 21:00 sularında yapacağı konuşmanın da piyasalar için belirleyici rol oynaması bekleniyor.