Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avustralya Merkez Bankası, ülke para birimi Avustralya dolarının geçen çeyrekte önemli para birimleri arasında en büyük düşüşü göstermesinin ardından, düşük emtia fiyatlarının ve kilit ticaret ortağı Çin'in zayıf seyrinin etkilerini gidermek için, politika faizini değiştirmedi.

Banka Başkanı Glen Setevens ve politika kurulu, mayıs ve Şubat aylarındaki indirimlerin ardından, piyasalar ve ekonomistlerin beklediği üzere, nakit faizini rekor düşük seviye olan yüzde 2'de bıraktı. Ülke para birimi Haziran-Eylül döneminde yaklaşık yüzde 9 zayıfladı.

HSBC Holdings Plc baş Avustralya ekonomisti ve daha öne merkez bankasında görev yapan Paul Bloxham, karar açıklanmadan önce yaptığı değerlendirmede, "Zayıf Avustralya doları mali koşulları gevşetiyor ve büyümeyi destekliyor," dedi ve "Avustralya dolarının onlar lehine çalışması ile birlikte, merkez bankasının, Çin'dekiz ayıflamaya rağmen, faizi daha da düşürme konusunda isteksiz olmasını bekliyoruz" şeklinde görüş bildirdi.

Avustralya, yaklaşık 10 yıldır süren madencilik alanındaki yatırım patlamasının sona ermesi ile birlikte, ekonomisini faiz indirimleri yoluyla desteklemede şimdiye kadar pek başarılı olamadı. İşletmeler, aşırı borçlu hanehalkının talebini mevcut kapasite ile karşılayabileceklerini düşünmeleri ile birlikte, yatırımlarını bu mali yılda yüzde 23 düşürmeyi planlıyor.

Çin'deki yavaşlama, hükümet üzerinde vergi sistemini ve işgücü piyasasını iyileştirmesi ve rekabeti güçlendirerek büyümeyi desteklemesi için baskıları artırdı.