Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Franklin Templeton’dan Michael Hasenstab’a göre Meksika ve Malezya para birimlerinde yaşanan gerileme dahil olmak üzer gelişen piyasalarda son dönemde yaşanan satış dalgası, 10 yıllardır görülmemiş yatırım fırsatları açtı. Hasenstab, aykırı iddialarda bulunması ile ünlü.

143 milyar dolar değerinde 30 fon yöneten Hasenstab, Pazartesi günü verdiği röportajda, “Değerleme bazında, bu on yılda bir değil, çok ucuz varlıklar satın almak için 10 yıllardan bu yana ilk kez gelen bir fırsat. Her şeyi satın almıyoruz. Ancak çalkantıya yakalanan ve işlenmemiş cevher değerinde olduğunu düşündüğümüz az miktarda varlık bulunuyor” ifadelerini kullandı.

San Mateo, California merkezli para yöneticisi Hasenstab, Meksika pesosu, Malezya ringgiti ve Endonezya rupiahı satın aldığını söyledi. Hasenstab, öte yandan Türkiye, Güney Afrika ve Rusya varlıklarından uzak durduğunu dile getirdi. Para yöneticisi, ABD Hazine tahvil faizlerinin yükseleceğini ve doların euro, yen karşısında ve Avustralya doları karşısında güçleneceğini öngörüyor.

Hasenstab, Çin’de büyüme oranının yavaşlaması, emtiadaki düşüş ve ABD’de faizlerin artması ihtimalinin Brezilya’dan Malezya’ya piyasaları sarsmasının ardından gelişen piyasalardaki iddiasını ikiye katlıyor. Uluslararası Finans Enstitüsü’nin (IIF) geçtiğimiz hafta sunduğu beklentisine göre gelişen piyasalar, 1998’den bu yana ilk kez net sermaye çıkışı kaydetmeye hazırlanıyor.

Meksika pesosu bu yıl yüzde 12 gerileyerek rekor düşük seviyelere ulaştı. Ringgit, yüzde 20 düşüş ile en son 1997-1998’deki Asya finans krizinde görülen seviyelere indi.