Advertisement
EKONOMİK VERİLER VE GÜNDEM ABONE OL

Perakende satış hacmi, ağustosta aylık bazda yüzde 1,1 azalırken, yıllık bazda ise yüzde 3,6 artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ağustos ayına ilişkin perakende satış hacim endeksini açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, ağustosta bir önceki aya göre yüzde 1,1 düştü. Söz konusu ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,5 artarken, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar yüzde 2,2, otomotiv yakıtı satışları da yüzde 0,5 azaldı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 5, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 0,4, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 0,5, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 3,7 azalırken, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 0,6 arttı.

- Yıllık bazda artış yüzde 3,6

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,6 yükseldi. Bu dönemde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 4,1, otomotiv yakıtı satışları da yüzde 12 artarken, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlarında da yüzde 1,6 düşüş kaydedildi.

Gıda dışı sektörlerin yıllık bazda değişimi incelendiğinde bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 2,4, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 0,1, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 3,3, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 1,1 azalırken, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 13,9 arttı.

- Perakende ciro

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro, ağustosta bir önceki aya göre yüzde 0,7 düşüş gösterdi. Söz konusu ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,1 artarken, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışları yüzde 1,6, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,2 geriledi.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro ise ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,9 artış gösterdi. Anılan dönemde gıda, içecek ve tütün satışlarında yüzde 12, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlarında yüzde 5,1 artış görülürken, otomotiv yakıtı satışlarında yüzde 2,4 düşüş yaşandı.

AA