Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Altın, yatırımcıların dikkatlerini, Fed Başkanı Janet Yellen'ın son merkez bankası toplantısından bu yana yapacağı ilk konuşma öncesi, ABD'de faiz artırımına ilişkin beklentilere çevirmeleri ile birlikte, Salı günü gördüğü bir ayın en düşük seviyesinden yükseldi.

Spot altın yüzde 0.4 yükselerek, Singapur saati ile 11:23'te ons başına 1,122.18 dolara çıktı. Fiyatlar Salı günü 1,114.56 dolara kadar inerek 2 Ekim'den bu yana en düşük seviyesini gördü.

Metal, Fed'in faiz artırımının zamanlamasına ilişkin tartışmalar ile birlikte, son beş çeyrekte değer kaybetti. Yellen, politika yapıcıların Aralık ayında faiz artırımına gidilebileceğini işaret etmelerinin ardından, Çarşamba günü, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'nde konuşacak. Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer ve New York Fed Başkanı William C. Dudley de bugün konuşma yapacak. Bu üçlünün konuşmaları, 28 Ekim'de Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısından beklenmedik bir şekilde faiz artırımını destekleyici bir açıklama çıkmasının ardından gelecek.

Huatai Great Wall Futures Co. , bilgilendirme notunda, "Fed yetkililerinden gelecek açıklamalar ve Cuma günkü ABD istihdam verileri ile birlikte, yatırımcılar beklemede kalmayı tercih ediyor," dedi ve "Değerli metallerde aşağı trend, Aralık'ta faiz artırımına gidilebileceği beklentisi ile devam edecek" şeklinde görüş bildirdi.

ABD'de Cuma günü açıklanacak olan istihdam verileri faiz artırımının zamanlamasına ilişkin ilave ipuçları verebilir. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, tarım dışı istihdamın Ekim ayında 182,000 artması bekleniyor. Bu veri Eylül ayında 142,000 artmıştı. İşsizlik oranının ise yüzde 5'te kalması öngörülüyor.

Şanghay Altın Borsası'nda, yüzde 99.99 saflıktaki altının gram fiyatı yüzde 1.4 düşerek 229 yuana (ons başına 1,123.54 dolar) kadar inerek 22 Eylül'den bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra 229.3 yuana geldi. Spot gümüş, platin ve palladyum değer kazandı.