Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Dolar/TL , ABD Merkez Bankası'nın (Fed) aralıkta faiz artışına gidebileceği beklentisinin kuvvetlenmesiyle 2.86'nın üzerine çıktı.

Hafta başında, 1 Kasım seçiminin ardından AK Parti'nin iktidarı tek başına elde etmesinin etkisiyle 2.7582'ye kadar gerileyen dolar/Tl, Fed'in aralıkta faiz artırabileceğine yönelik beklentilerin güçlenmesi ile yükselişe geçti.

Dün güne 2.8296 seviyesinden başlayan dolar/Tl, akşam saatlerinde Fed Başkanı Janet Yellen'in Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'nde yaptığı sunumda "aralık toplantısı faiz artışı için 'canlı' bir olasılık" söylemi ile 2,8688'e kadar yükseldi.

Bugüne 2.8625'ten başlayan ve gün içinde en düşük 2.8588'i gören dolar/Tl, şu dakikalarda 2.86'nın hemen üzerinde denge arıyor. Güne 3.1096'dan başlayan Euro/TL ise 3.1070'den alıcı buluyor.

Küresel piyasalarda dolara olan talebin artmasıyla Euro/Dolar paritesi 1.0844'e gerileyerek 3.5 ayın en düşük seviyesine indi.

Analistler, küresel piyasalarda ekimde azalan Fed'in faiz artırımına gitme beklentisinin, Fed Başkanı Yellen'inaçıklamalarıyla aralık ayı için yeniden güçlendiğini belirterek, bu durumun, doların diğer para birimleri ve emtialar karşısında değer kazanmasına neden olduğunu kaydediyor.

Dolar endeksinin yaklaşık 3 ayın en yüksek seviyesi olan 98.05'e çıktığını ifade eden analistler, dolar/Tl'de 2,8750 seviyesinin kritik direnç konumuna geldiğini, olası aşağı yönlü hareketlerde 2.84 - 2.82 seviyelerinin destek olarak takip edilebileceğini öngörüyor.


Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 10'a yaklaştı

Resmi olmayan genel seçim sonuçlarına göre AK Parti'nin iktidarı tek başına elde etmesinin etkisiyle haftanın ilk işlem gününe yüzde 9.60 ile yaklaşık 4 ayın en düşük seviyesini gören gösterge tahvilin bileşik faizi tekrar yüzde 10'a yaklaştı.

Dün akşam saatlerinde Fed Başkanı Yellen'in aralıkta faiz artırımı olabileceğine yönelik açıklamalarının ardından ABD 10 yıl vadeli tahvil faizlerinin 1.5 ayın en yükseği olan yüzde 2.24'e çıkması ile yurt içi tahvil piyasasında da faizlerin yükseliş eğilimi dikkati çekiyor.

Bugün tahvil bono piyasasında güne yüzde 9.96 seviyesinden başlayan iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi, şu dakikalarda yatay bir seyirle yüzde 9.95 seviyesinde bulunuyor.

AA