Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

İş dünyası temsilcileri, AK Parti'nin 1 Kasım seçimlerinden tek başına iktidarla çıkmasının ardından ekonomik vaatlerin yerine getirilmesiyle iç piyasanın canlanacağını belirtiyor.

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Tanrıverdi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1 Kasım'da seçmenin tercihini tek parti iktidarından yana kullandığını hatırlattı.

AK Parti'nin seçim vatlerine de değinen Tanrıverdi, "22,3 milyar lirayı bulan vaatlerin realize edilmesinin iç piyasada canlanmaya katkısı olacak. Bu vaatlerin kademeli şekilde ve zamana yayılarak yerine getirilmesinin daha gerçekçi olacağına inanıyorum" dedi.

Tanrıverdi, siyasi belirsizliğin sona ermesinin döviz kurlarına anlamlı düşüş şeklinde yansıdığını, ancak kurun şu sıralar daha çok dış kaynaklı nedenlerle yüksek seyrettiğini anlattı.

"2015 sonu için Dolar/TL kurunun 2,95, avronun ise 3,05 lira düzeyinde olacağını tahmin ediyorum" diyen Tanrıverdi, seçim sonrası kurlarda gözlenen gevşemenin, kısa vadede fiyatlara indirim olarak yansıyacağını düşünmediğini dile getirdi.

- "Kurun bir miktar düşmesi, yeni sezon ürünlerinde indirim sağlar"

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Hüseyin Çetin ise siyasi belirsizliğin sona ermesi ve en az 4 yıllık istikrarlı bir dönem beklentisi ile kurlarda daha ilk gün önemli gevşeme görüldüğünü anımsattı.

Bir süre bu seviyelerin korunacağını, 2015 sonunda dolar kurunun 2,70-2,80, avronun ise 3,00-3,10 lira bandında kalacağını öngören Çetin, kurun bir miktar düşmesinin yıl sonuna kadar fiyatlara indirim şeklinde yansımayacağını, ancak yeni sezon ürünlerinde indirim olabileceğini ifade etti.

Çetin, hükümetin 22,3 milyar liralık vaatlerini yerine getirmesinin piyasada önemli bir canlanma oluşturacağını vurgulayarak, "Haliyle bu canlılık ekonomimizin büyümesine olumlu yönde yansıyacak" diye konuştu.

- "Dolar 3,05 lirayı gördüğünde de ürünlerimize zam yapmadık"

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sami Kariyo da siyasi belirsizliğin sona ermesi durumunda kurlarda bir gevşeme olacağını seçimden önce öngördüklerini, istikrar algısının devam etmesi halinde doların 2,70'lere hatta 2,65 lira bandına kadar inebileceğini söyledi.

Dış faktörlerin de unutulmaması gerektiğinin altını çizen Kariyo, "Örneğin Amerikan Merkez Bankası (Fed), faizleri yükseltirse dolar yeniden yukarı yönlü seyir izlemeye başlar. 2015 sonunda dolar kurunun 2,85'lerde seyredeceğini tahmin ediyorum" ifadelerini kullandı.

Kariyo, kurlardaki gevşemenin fiyatlara indirim olarak yansımayacağını savunarak, dolar 3,05 lirayı gördüğünde de ürünlerine zam yapmadıklarını, haliyle kurlardaki gevşemenin de fiyatlarına bir yansıması olmayacağını belirtti.

Ekstra para enjekte edildiğinde piyasada canlılık olacağını vurgulayan Kariyo, "Hükümetin 22,3 milyar liralık vaatlerinin gerçekleşmesi elbette piyasayı canlandıracaktır. Ancak bu şekilde piyasaya sokulan para yatırıma değil, tüketime gider" değerlendirmesinde bulundu.

AA