Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çankaya'da iş dünyası temsilcileriyle buluştu. Burada yaptığı konuşmada dünyadaki ekonomik kriz ortamında makro ekonomik dengelerin sağlam temelde muhafaza edilmesi gerektiğini belirten Davutoğlu, ekonomide yeni tedbirlerin alınmasının zorunlu olduğuna dikkat çekti.

Davutoğlu "Makro ekonomik dengeler dayanıklılığını defalarca test etti, 1 kasım sonrasında da olumlu trendde, bu konuda bir kaygı yok. Ancak ekonomiyi yeniden yapılandırmaz ve reform bilincini her kesime yayamazsak bir süre sonra bu makro ekonomik dengeler bize kalıcı ve sürdürebilir kalkınmayı getirmeyebilir" dedi.

Davutoğlu, ekonominin kapasitesini genişletecek tedbirler alınmasının zorunlu olduğunu dile getirdi.

"Seçim vaatleri hayata geçirilecek"

Seçim beyannamesindeki asgari ücret, esnafa faizsiz kredi, emekli maaşı gibi vaatlerine ilişkin olarak  Davutoğlu "Yasal düzenleme gerektirmeyen vaatleri ilk 3 ayda hayata geçireceğiz" diye konuştu.

Siyasi istikrarın bozulmasına izin vermeyecekleri konusunda taahhütte bulunan Davutoğlu "hak ve hürriyete dayalı hukuk düzenini hakim kılmak en önemli 2. taahhütümüz. Türkiye'ye yatırım yapan dış yatırımcı da iç yatırımcı da bilsin ki girişim özgürlüğüne saygı esastır ve bu çerçevede yapılan tüm taahhütler hukuk düzeni tarafından koruma altındadır" dedi.

Davutoğlu bunun ardından ilk aşama reform paketlerini tamamlayacaklarını söyledi.