Advertisement
EKONOMİK VERİLER VE GÜNDEM ABONE OL

Ekonomi ve siyaset gündemi - 16 Kasım Pazartesi

Ekonomi ve siyaset gündeminde öne çıkanlar

1- G20 Liderler Zirvesi

- Türkiye'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve Anadolu Ajansının ev sahibi fotoğraf sağlayıcısı olduğu zirvenin ikinci ve son gününde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki "Dayanıklılığın Artırılması" başlıklı oturumda liderler, finansal düzenlemeler, uluslararası vergi gündemi, yolsuzlukla mücadele ve IMF reformu konularını değerlendirecek.

- Oturumun ardından liderler ticaret ve enerji konularını ele almak üzere çalışma yemeğinde bir araya gelecek. Antalya Eylem Planı'nın kabul edileceği yemek, 2016'da G20 Dönem Başkanlığını üstlenecek Çin'in Devlet Başkanı Şi Cinping tarafından yapılacak sunumla sona erecek.

- Zirve sonuçlarını basın toplantısıyla açıklayacak Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve kapsamında ikili görüşmeler de yapacak.

(Antalya/10.30/13.00/15.30)

- Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın ev sahipliğinde, zirveye katılan liderlerin eşleri, Home Culture Zone ve Aspendos Antik Tiyatrosu ziyaret edecek, ardından Expo G20 Hatıra Ormanı'na fidan dikecek.

(Antalya/10.00)

- Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ve İspanya Başbakanı Mariano Rajoy basın toplantısı yapacak.

(Antalya/17.00/17.30)

- ABD Başkanı Barack Obama, zirvenin ardından basın toplantısı düzenleyecek ve daha sonra Filipinler'e gitmek üzere Antalya'dan ayrılacak.

2- Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Genel Merkezi'nde 26. Dönem AK Parti milletvekilleriyle bir araya gelecek. Davutoğlu daha sonra Çankaya Köşkü'nde, Gökçeada Rum Azınlık Okulu heyetini kabul edecek.

(Ankara/11.00/14.00)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Keçiören Tapu Müdürlüğündeki "E-Tahsilat Uygulaması KİOSK Cihazı'nın Tanıtım Programı"na katılacak.

(Ankara/11.00)

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- Fransa'daki terör saldırılarının ardından yaşanan gelişmeler takip ediliyor.

- Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, meclis ve senato üyeleri ile Versay Sarayı'nda parlamentoyu toplayacak ve terörle mücadele stratejisini anlatacak.

- Saldırıların kurbanları ülke genelinde yapılacak bir dakikalık saygı duruşuyla anılacak.

(Paris)

2- Filistin'in Gazze, Doğu Kudüs ve Batı Şeria'nın birçok kentinde İsrail ile Filistinliler arasında yaşanan gerginlikle ilgili gelişmeler izleniyor.

(Kudüs/Ramallah/Gazze)

3- Suriye'deki iç savaş ve bölgedeki yansımaları takip ediliyor.

(Şam/Halep)

4- ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun, terör örgütü IŞİD hedeflerine düzenlediği hava saldırıları ve Irak'taki çatışmalara ilişkin gelişmeler izleniyor.

(Erbil/Bağdat)

5- Yemen'deki çatışmalar ve yaşanan gelişmeler takip ediliyor.

(Sana)

EKONOMİ

1- TÜİK ağustos ayına ilişkin İşgücü İstatistikleri ile ekim ayına ilişkin Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksini açıklayacak.

(Ankara/10.00)

2- Hazine 2 yıl (574 gün) vadeli tahvil ihalesi düzenleyecek

(Ankara)

3- Elektrik Üretim A.Ş'ye ait Kadıncık 1 ve Kadıncık 2 hidroelektrik santrallerinin özelleştirme ihalesinde nihai pazarlık görüşmesi yapılacak.

(Ankara/15.30)

AA