Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler dikkate alınarak para politikasındaki sıkı duruşun sürdürüleceğini bildirdi.

TCMB'nin, "İktisadi Görünüm ve Para Politikası" başlıklı bilgilendirme sunumu, bankanın internet sitesinde yayımlandı.

Sunumda, sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle yıllık kredi büyüme hızlarının makul düzeylerde seyrettiği belirtilerek, "Dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyri cari dengedeki iyileşmeyi desteklemektedir" ifadelerine yer verildi.

Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın da katkısıyla büyüme kompozisyonunun net ihracat lehine değişmekte olduğuna işaret edilen sunumda, enerji fiyatlarındaki gelişmelerin enflasyonu olumlu yönde etkilemeye devam ettiği vurgulandı.

Sunumda şunlar kaydedildi:

"Bununla birlikte, birikimli döviz kuru hareketleri çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmeyi geciktirmektedir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler dikkate alınarak para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir. Bu çerçevede, para politikası enflasyon görünümüne karşı sıkı, Döviz likiditesinde dengeleyici ve finansal istikrarı destekleyici bir duruş sergilemektedir."

Bloomberght'nin edindiği bilgiye göre TCMB ekonomistlere yaptığı sunumda, asgari ücretin enflasyona etkisinin görülmesi için tüm resme bakılması gerektiğini kaydetti.

Merkez Bankası, sadeleştirmeyi oynaklık yaratmadan makul şekilde gerçekleştirileceğinin altını çizerken, Rusya'nın toplam ihracata etkisinin yönetilebilir düzeyde olduğunu belirtti.