Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Euro, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) haftaya gerçekleştirilecek toplantısında ek teşviğe gideceğine ilişkin spekülasyon ile dolar ve yen karşısında yedi ayın en düşüğüne yaklaştı.  

Euro, Fed’in on yıla yakın bir süredir ilk kez faiz artırımına gitmeyi değerlendirmesiyle ortaya çıkan para politikası ayrılığıyla birlikte dolar karşısında Mart ayından bu yana en sert aylık kaybına yöneldi. Japonya Merkez Bankası (BOJ), geçen hafta rekor seviyedeki mevcut genişlemeci politikasını sürdürdü. Avustralya Doları, iş yatırımlarında görülen rekor seviyedeki düşüşün etkisiyle zayıfladı.

Singapur’da Scotland Group Plc. Kıdemli piyasalar stratejisti Mahsoor Mohi-uddin, “Haftaya, AMB’nin faizleri piyasa beklentisinden daha fazla indirmesini bekliyoruz. Eğer AMB beklentilerimizi karşılarsa, euroda satış dalgası görülebilir ve 1.05 seviyesini test etmesine neden olabilir” dedi.  

Euronun, Çarşamba günü 14 Nisan’dan bu yana en düşük seviye olan 1.0566 seviyesine inmesinin ardından, bugün Tokyo saatiyle 14:02’de fazla değişiklik göstermeyerek 1.0622 seviyesinde seyretti. Euro, yen karşısında Çarşamba günü 28 Nisan’dan bu yana en düşük seviye olan 129.78’a kadar inmesinin ardından, Perşembe günü yüzde 0.2 düşerek 130.20 seviyesinden alıcı buldu. New York’ta dolar, yen karşısında 122.74’den 122.57 seviyesine geldi.