Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Ankara'dan çok açık ve net bir mesaj vermek istiyorum, biz bir Avrupa halkıyız. Kıtanın kaderi hepimizin kaderidir, hepimizin ortak konusudur. Türkiye bu konuda elinden gelen her şeyi yapmaya hazırdır. Sadece göçmen krizine cevap vermenin ötesinde, bütün krizlere karşı durmaya hazırdır" dedi.

Davutoğlu, AB Konseyindeki AB-Türkiye Zirvesi'nin açılışında yaptığı konuşmaya, Türkiye-AB ilişkileri açısından tarihi bir gün yaşandığını belirterek başladı.

Zirvenin yapıldığı AB Konseyi binasına adını veren felsefeci Juste Lipse'in kritik bir dönemde zorluklara cevap bulduğunu anımsatan Davutoğlu, Lipse'in adıyla anılan binada bugün küreselleşmeye, küresel ekonominin krizlerine, jeopolitik depremlere cevap bulmak için bir araya gelindiğini ifade etti. Tarihi ve coğrafi açıdan sorunların çözümü için jeopolitik bir perspektif geliştirmek gerektiğini, bu konudaki görüşlerin paylaşılması için de doğru bir zaman olduğunu kaydeden Davutoğlu, "Ortak bir duruş göstermek, ortak bir dayanışma içinde olmak, karşımızdaki zorluklarla başa çıkmak, Ankara'da ve Paris'te olanlara karşı durmak durumundayız. Bunlar bize gösteriyor ki önümüzdeki zorluklar ortak zorluklardır. Eğer aramızda dayanışma olmazsa herhangi bir kriz karşısında çözüm bulunamaz" diye konuştu.

Zirve toplantısını yalnızca AB üyesi ülkeler ve Türkiye'nin değil Avrupa'nın komşularının da izleyeceğini dile getiren Davutoğlu, komşu ülkelerin de radikalleşme, bölünme ve parçalanmadan etkilendiğini, onların da kendileri için daha iyi bir gelecek planladığını, bu toplantının herkes için bir ümit oluşturduğunu söyledi.

Türkiye'nin AB ile müzakere sürecinin başlamasının Suriye'de, İsrail'de, Filistin'de de kutlandığını hatırlatan Davutoğlu, "Türkiye'nin AB'ye üye olmasıyla bu ülkelerin de AB'ye komşu olacaklarını" düşündüğünü, onlar için de bunun artı bir değer olduğunu belirtti. Başbakan Davutoğlu, "Bugün ortak kıtamızdaki ve çevredeki halklar için iyi, ümitli haberlere ihtiyacımız var çünkü sürekli kötü, olumsuz haberler alıyoruz" dedi.

-"Türkiye'yi de ailenin bir mensubu olarak görüyorsunuz"

Başbakan Davutoğlu, zirvede sadece göç konusunun ele alınmayacağını, birleşik Avrupa idealinin yeniden canlandırılması için neler yapılabileceğinin, ekonomik ve jeopolitik sorunlarla nasıl başa çıkılacağının gündeme geleceğini vurgulayarak toplantının düzenlenmesinde emeği bulunanlara teşekkür etti.

Ülkesinin içinde bulunduğu zor günlere ve yarın Paris'te Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı başlayacak olmasına rağmen zirveye katılan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'a teşekkürlerini ileten Davutoğlu, "Bu bize şunu gösteriyor, sizler, hepiniz, bir aile olarak Türkiye'yi de ailenin bir mensubu olarak görüyorsunuz ve Türkiye'nin geleceğine dikkatle bakıyorsunuz" ifadesini kullandı.

1 Kasım seçimlerinin ardından ilk kez başbakan olarak Brüksel'de bulunduğunu anımsatan Davutoğlu, "Karşınızda yüzde 49,9 oy almış bir partinin başbakanı olarak bulunuyorum. Dün TBMM'deydim, büyük bir gururla söylüyorum, çevremizdeki bütün olaylara rağmen Türkiye'de çok dinamik bir demokrasi, temsil gücü çok yüksek bir parlamento, gelecek dört yıl boyunca ülkeyi yönetecek çok etkin bir hükümet var" dedi.

Davutoğlu, gelecek hafta üç aylık, altı aylık ve bir yıllık programlarını ve çeşitli reform paketlerini açıklayacaklarını belirterek, adli sistemin daha etkin ve bağımsız işleyebilmesini sağlamak amacıyla yeni bir adalet reformundan bahsedeceğini bildirdi.

Aynı toplantıda aralarında üçüncü havaalanının da olduğu büyük altyapı projeleriyle ilgili çalışma takvimini de açıklayacağını ifade eden Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Yılda 150 milyon yolcu kapasiteli üçüncü havaalanı, dünyanın en büyüklerinden birisi olacak. Bu bile tek başına Türk ekonomisinin ne kadar canlı olduğunu ve geleceğe yönelik olduğunu göstermeye yeter. Dolayısıyla bu metin konusunda anlaşmaya vardıktan sonra katılım sürecimizin canlanacağına inanıyorum. Çok üst düzeyde ekonomi, enerji ve siyaset diyaloğu olacağına inanıyorum. Bu toplantının yılda iki defa yapılması da AB-Türkiye ilişkilerinde yepyeni bir sayfa açılması demektir."

-"Doğru zamanda gerçekleşen bir toplantı"

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile geçen hafta telefonda görüştüklerini ve ortak sonuçlar üzerinde anlaştıklarını belirten Davutoğlu, "Bu, doğru zamanda gerçekleşen ve bütün liderler için bir şans olan bir toplantıdır" dedi.

Başbakan Davutoğlu, Türkiye'nin Suriye sınırında olan gelişmelerin, göç ve güvenlik konularını etkilediğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Bu perspektiflerden hareketle hepimizin burada toplanması çok büyük fırsattır. Ankara'dan çok açık ve net bir mesaj vermek istiyorum, biz bir Avrupa halkıyız. Kıtanın kaderi hepimizin kaderidir, hepimizin ortak konusudur. Türkiye bu konuda elinden gelen her şeyi yapmaya hazırdır. Sadece göçmen krizine cevap vermenin ötesinde, bütün krizlere karşı durmaya hazırdır. Bizler Avrupa ailesinin bir üyesi olmak istiyoruz. Bir aile mensubu olarak da sizleri temin ederim ki Türkiye aileye daima olumlu bir katkı da bulunacaktır. Avrupa'nın başarısına katkıda bulunacaktır."