Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

2 yıllık ABD tahvili ve 2 yıllık Almanya tahvili arasındaki faiz farkı, ekonomistlerin ters yönlerde gelişmesi beklenen merkez bankası politikalarıyla ilgili olaylar öncesi, dokuz yılın zirvesine çıktı.

Tahvil faizleri arasındaki fark, New York saatiyle 07:40'ta kapanış fiyatlarıyla 2006'dan bu yana en yüksek düzey olan 136 baz puan olarak gerçekleşti. 2 yıllık ABD tahvili Kasım'da 22 baz puan tırmanarak, Aralık 2009'dan bu yana en güçlü aylık yükselişe hazırlandı. Tırmanışta, Fed'in yaklaşık on yıldan beri ilk defa Aralık ayında faiz artıracağı beklentileri etkili oldu.

Benzer vadeli Almanya tahvilleri bu ay, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) 3 Aralık toplantısı öncesi 2004 yılından bu yana en sert düşüşünü kaydetti. Bloomberg anktine katılan ekonomistler oy birliğiyle teşvik paketinin genişletilmesini bekliyorlar. Fed Başkanı Janet Yellen Çarşamba günü, analist tahminlerinlerinin istihdamda 200,000 üzeri artış beklediği 4 Aralık raporu öncesi konuşma yapacak.

Londra'da Mizuho International'dan Peter Charwell, “Politikalar ayrışabilir, ve bu da direk olarak iki yıllık tahvillere yansır. AMB beklentilerine ve Fed politika değişikliğine bağlı olarak gelecek aylarda bu genişlikte kalma ya da daha fazla genişleme potansiyeli mevcut” dedi.