Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinping, Çin-Afrika İşbirliği Forumu (FOCAC) Johannesburg zirvesinde önemli adımlar attıklarını belirtti.

Zirvenin kapanışında konuşan Jinping, zirvenin Çin-Afrika ilişkileri açısından tarihi öneme sahip olduğunu kaydederek, "Zirve içtenlik, dostluk, eşitlik ve kazan kazan ortaklığını hissettiren bir atmosferde gelişti" dedi.

48 devlet başkanının, 38 dışişleri bakanının yanı sıra 60'dan fazla ticaret ve ekonomi bakanının katıldığı zirvede önümüzdeki üç yıl için "Johannesburg Deklerasyonu" ve "İşbirliği Hareket Planı" imzalandı. Anlaşmaların Çin-Afrika ilişkilerinde  kapsayıcı bir kalkınmaya yeni bir ivme kazandıracağını anlatan Jinping, ayrıca pek çok alanda da karşılıklı çıkarları gözeten iş birliği için siyasi bir güvence de sağlayacağını ifade etti.

Çin'den Afrika'ya 60 milyar dolar

Çin Devlet Başkanı, yürütülecek olan iş birliği çerçevesinde izlenmesi gereken ilkeleri "ortak siyasi güveni pekiştirmek", "kazan kazan ekonomik iş birliğine hazır olmak", "kültürel alışverişi geliştirmek", "güvenlik konusunda yardımlaşmak" ve "uluslararası alanda iş birliği ve ortaklığı güçlendirmek" başlıklarında topladı.

Jinping, zirvenin açılışında 60 milyar dolar olarak duyurduğu kalkınma desteğinin sanayileşme, tarımsal modernizasyon, altyapı, yeşil kalkınma, yoksulluğu azaltma, finansal hizmetler, ticari ve yatırım kolaylığı, halk sağlığı, insandan insana kültürel değişim, barış ve güvelik alanlarında Afrika'nın kalkınmasını hızlandıracağına dikkati çekerek, "Çin ve Afrika, karşılıklı anlayış ve ortak ilerlemeye odaklanarak, her durumda omuz omuza durabilmelidir" ifadesini kullandı.

AA