Advertisement
EKONOMİK VERİLER VE GÜNDEM ABONE OL

Japonya'da gayrı safi yurtiçi hasıla (GSYİH)  üçüncü çeyrekte, önceden düşünüldüğünün aksine genişledi ve bu durum, ekonominin resesyona girmeyeceği anlamına geliyor. 

Büyüme rakamındaki bu revizyon, önceliğini ekonomide büyümeye veren Başbakan Shinzo Abe için iyi bir haber. Ancak büyüme halen rekor şirket karları ve artan hisse senedi fiyatlarının gerisinde kalmaya devam ediyor. Hükümetin halen, Japonya Merkez Bankası'nın 2015 yılında rekor teşvik programına ilave yapmaktan kaçınmasının ardından bu ay ekstra bir mali paket düzenlemesi bekleniyor.

Japonya'da GSYİH üçüncü çeyrekte geçen çeyreğe göre yıllıklandırılmış rakamla yüzde 1 arttı. Daha önce açıklanan veri yüzde 0.8 düşüş şeklinde çıkmıştıç. Geçen hafta sürpriz bir şekilde güçlü çıkan sermaye harcamaları verilerinin ardından tahminlerini değiştiren ekonomistler, bu çeyrekte büyümenin yüzde 0.2'de çıkmasını bekliyordu.

İkinci çeyrek GSYİH verisi ise yüzde 0.7 düşüşten yüzde 0.5 düşüşe revize edildi.

Tokyo'da Tokai Tokyo Research Center Co. baş ekonomisti Hiroaki Muto, "Japonya ekonomisi, kısa bir duraklamanın ardından tekrar toparlanma yoluna gird,," dedi ve "Toparlanma, güçlü denilebilecek bir yerde değil, ancak çok da kötümser olmamız içib de sebep yok" şeklinde görüş bildirdi.