Advertisement
EKONOMİK VERİLER VE GÜNDEM ABONE OL

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi, ekimde bir önceki aya göre yüzde 2,7 azalış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekim ayına ilişkin sanayi ciro endeksi verilerini açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi, ekimde bir önceki aya göre yüzde 2,7 azalış kaydetti. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, ekimde eylül ayına göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 7,3 arttı, imalat sanayi sektörü endeksi ise yüzde 2,9 azaldı.

Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksinde, geçen yılın ekim ayına göre yüzde 11,5 artış görüldü. Sanayinin alt sektörlerine bakıldığında, ekimde geçen yılın aynı ayına göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 2,4 azaldı, imalat sanayi sektörü endeksi ise yüzde 12 yükseldi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek azalış yüzde 5,3 ile ara malı imalatında gerçekleşti.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, ekimde bir önceki aya göre en yüksek azalış yüzde 17,8 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında görüldü. Bu azalışı yüzde 6,8 ile kauçuk ve plastik ürünlerin imalatı ve yüzde 6,2 ile elektrikli teçhizat imalatı takip etti.

Ekim ayında bir önceki aya göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi ciro endeksinde en yüksek artış yüzde 27,8 ile tütün ürünleri imalatında gerçekleşti. Bu artışı yüzde 10,2 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı ve yüzde 7,3 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı izledi.