Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Gelişen piyasa hisse senetleri, bu hafta gerçekleşecek Fed toplantısı ve ham petroldeki düşüş öncesi yatırımcıların daha riskli varlıklara yönelmesiyle 2009 yılından bu yana en düşük kapanışına yöneldi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi düşüşünü dokuzuncu güne taşıyarak, Haziran'dan bu yana görülen en uzun düşüş sürecini gerçekleştirdi. Hindistan, Tayland ve Güney Kore hisse senetleri göstergelerindeki kayıplar yüzde 1'i aştı. Fosun International Ltd. hisseleri, başkan Guo Guangchang'ın bir soruşturmaya yardımcı olduğu yönündeki habelerin ardından değer kaybetti. Asya'da gelişen piyasa paraları, Çin Merkez Bankası'nın Dövize bağlı hareketlerin yalnızca dolara bakarak değerlendirilmemesi gerektiğine ilişkin açıklamasının yuanın daha fazla düşeceği yönündeki spekülasyonu tetiklemesinden sonra, değer kaybetti. Rand, Devlet Başkanı Jacob Zuma'nın maliye bakanı konusundaki fikrini değiştirmesiyle birlikte yedi yılın en yükseğine tırmandı.

Gelişen piyasa varlıkları, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) yedi yıllık sıfıra yakın faiz dönemini sonlandırarak daha az gelişmiş piyasalardaki daha yüksek faizin cazibesini azaltacağı spekülasyonu ile düştü. Traderlar, Fed'in 16 Aralık kararında borçlanma maliyetlerinde olası bir artırıma gidilme ihtimalini yüzde 74 düzeyinde değerlendiriyorlar. Çin'deki ekonomik yavaşlama ve emtia fiyatlarının 16 yılın düşüğüne gelmesi de yatırımcı algısında etkili oldu.

Jakarta'da PT BNP Paribas Securities Indonesia'dan Miles Remington, “Fed'in bu haftaki olası hamlesi gelişen piyasa varlıklarındaki baskıyı, büyük bir bölümünün fiyatlanmış olmasına rağmen artıracak. Yatırımcıların, yakın zamanda baskılanmış nitelikli hisse senetlerinde fırsatlar yakalayabilir. Bunların tümü, yatırımcıların bu varlıkları ne kadar süre tutmak istediğine bağlı” dedi.