Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Fed Perşembe günü faizleri 2006'dan bu yana ilk kez artırırken, politika yapıcılar amaçlarına ulaşmak için para piyasalarından sadece 105 milyar dolar çekmek durumunda kaldı.

Fed federal fonlama oranını 2008'den bu yana sıfır noktasında tuttuğu faizleri Çarşamba günü yükseltti. Perşembe, 25 baz puanlık artırım para piyasalarına dalga dalga yayıldı. Fed'in tahvil alımları para piyasalarına fazladan 3 trilyon dolar akıtmıştı.

Piyasalarda bu kadar büyük miktarda para varken, yetkililerin faiz artırımını planlama konusunda karşılaştığı zorluklara rağmen para piyasalarında işlemler bir önceki günden farksızdı. Referans faiz 20 baz puan artarak Fed'in hedeflediği koridorun ortasına geldi.

Federal Home Loan Bank'ta sermaye piyasaları müdürü Bill List fed fon oranlarının işlem gördüğü piyasaların oldukça sakin ilerlediğini kaydetti. List "Tüm fed fonları piyasası bu sabah görece rahatlamaya ayak uydurdu. Tüm varlıklar için hedefler yükseldi" dedi.

Fed, federal fon oranını ana politika aracı olarak kullanmaya devam ederken artan faizlerin yükü başka bir yere konmuş oldu. Çünkü piyasalarda para miktarı bu kadar yüksekken bankalararası borç verme oranları 2008'den bu yana %90 düştü.

Bu sefer, Fed politikasını sıkılaştırmak amacıyla rapo piyasasına döndü. Fed, faiz artırımı sonrasında piyasadan ilk gecelik borçlanma operasyonunu Perşembe öğleden sonra gerçekleştirdi.

Fed, Perşembe günü, yüzde 0.25 faizli ters repo işlemleriyle piyasadan 105 milyar dolar çekti. Çarşamba günüyse yüzde 0.05 faizle 102 milyar dolarlık borçlanma işlemi yapılmıştı. Ancak, Fed 2 trilyon dolar limitiyle daha fazlasını yapmaya da hazır.

Çarşamba günü yapılan açıklama öncesinde, test programında, Fed ters repo işlemleriyle günlük alımlarını 300 milyar dolarla sınırlamıştı. Yatırımcılar bu sınırın üzerinde borç vermek istediklerindeyse Fed'in limiti nedeniyle bu işlemi başka bir piyasada yapmak durumunda kalıyorlardı. Fed Çarşamba günü bu limiti kaldırdı. Ancak, ters repo işlemlerinde hala talep artışı görülmüyor.

J.P. Morgan'da 430 milyar dolarlık fon yönetiminde bulunan Frank Gutierrez, "Diğer para piyasası oranlarının yükselmiş olmasına rağmen boyutta bir değişiklik yoktu" dedi.