Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

İspanyollar, gelecek 4 yılda ülkeyi yönetecek iktidarı belirlemek için yapılan seçimde, yerel saatle 20.00'ye kadar oy kullanabilecek.

Ülkede 36 milyon 510 bin 902 kayıtlı seçmenin sandık başına gittiği genel seçimde, 18 yaşını yeni dolduran 1 milyon 583 bin 560 kişi ilk defa oy verebilecek. Seçimde, meclisteki 350, senatodaki 208 koltuk için 4 binden fazla aday yarışıyor.

Seçimde, ülke genelinde olası terör saldırısına karşı alarm seviyesi de 4'e çıkarıldı. İspanya'da, en yüksek güvenlik alarmı 5 olarak tanımlanıyor. Bu nedenle, seçimin güvenliği için 91 bin 702 polis ve jandarma görev yapıyor.

Resmi sonucun yerel saat ile 22.30'dan (TSİ 23.30) itibaren açıklanmaya başlanacağı duyuruldu. Ülke genelinde oyların yüzde 92,8'inin dijital ortamda hızlı şekilde Ulusal Veri Tabanı Merkezi'nde toplanacak olması nedeniyle, sonucun kısa sürede belli olması bekleniyor.

Seçimde, mevcut durumda ülkeyi yöneten sağ görüşlü Halk Partisi (PP), ana muhalefetteki Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) ve ilk defa genel seçime katılan Ciudadanos ve Podemos, iktidara gelme olasılığı bulunan partiler olarak görülüyor.

Yeni hükümeti, öncelikle yüzde 23 oranındaki işsizlik, ekonomik krizle bağlantılı sorunlar ve Katalonya'daki bağımsızlık girişimleriyle ilgili meseleler bekliyor.