Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(12:25'te güncellendi)

Çin yuanı, Çin Merkez Bankası'nın (PBOC) referans kuru beklenmedik düşük bir seviyeye indirmesinin ardından beş yılın en düşük seviyesine geriledi. Bu durum, politika yapıcılarının, müdahale maliyetlerinin artması ve ekonomik büyümenin yavaşlaması ile birlikte, yuanın değer kaybında daha fazla tolerans gösterdiğini işaret ediyor.

PBOC günlük kur fiksingini Nisan 2011'den bu yana en düşük seviyesine indirdi ve bu, yuanın Çin'deki işlemlerde son kapanış seviyesinden daha zayıftı. Yuan dolar karşısında, serbestçe işlem gördüğü Hong Kong piyasasında, yüzde 1.1 ile Ağustos ayındaki sürpriz devalüasyondan bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirirken, Şanghay piyasasında yüzde 0.6 değer kaybetti. Her iki piyasada da yuan Mart 2011'den bu yana en zayıf seviyesine indi. Her iki kur arasındaki fark, Çarşamba günü rekor seviyeye genişledi.

Çin Ağustos ayındaki sürpriz devalüasyonun ardından yaklaşık dört aydır yuanı istikrarlı tutmaya çabalarken, müdahale, ülkenin Döviz rezervlerinin tarihinde ilk kez yıllık bazda gerilemesine neden oldu. Yuana resmi destek son aylarda, son 25 yıldaki en zayıf ekonomik büyüme ve yükselen ABD faizinin sermaye çıkışlarına yol açması ile birlikte daha seyrek görüldü. Macquarie Bank Ltd. ve Mizuho Bank Ltd. analistleri, merkez bankasının kur politikasının izlenmesi daha zor hale geldiğini kaydetti.

Singapur'da Macquarie Bank döviz ve sabit getirili menkul kıymetler strateji müdürü Nizam Idris, "Piyasanın, son piyasa müdahalesi ve bugünkü fiksingle birlikte, Beijing'in ne sinyal vermekte olduğu konusunda kafası kaarışacak," dedi.

PBOC Salı günü, konu hakkında doğrudan bilgiye sahip bir kaynağa göre, aşırı volatiliteyi önlemek için döviz piyasasına müdahale etti. İsmini vermeyen traderlara göre, birkaç önemli Çin bankası, onshore (Çin'de işlem gören) yuanın Çarşamba günü 6.5460 seviyesi civarına düşmesinin ardından dolar sattığını, ancak satışların istikrarlı ya da sabit olmadığını söyledi.

Offshore (Hong Kong'da işlem gören) yuan dolar karşısında, Hong Kong'da ilk kez işlem yapılmasına izin verilmesinden yaklaşık iki ay sonrası olan Eylül 2010'dan bu yana ilk kez 6.70 seviyesinin ötesine zayıflarken, onshore yuan Şanghay saati ile 17:05'te 6.5560 seviyesne geriledi. Böylelikle iki kur arasındaki fark yüzde 2.5 ile rekor seviyeye çıktı. Bu farkın geçen hafta yüzde 1.8'e çıkması PBOC'tan geldiği söylenen Müdahaleye yol açmıştı.

(12:25'te güncellendi)