Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Hızlı Geçiş Sistemi'nde (HGS) vatandaşın lehine bir düzenleme yapılacağını belirterek, "Yakın zamanda çıkaracağız. Bu cezalarda ciddi bir rahatlama olacak. Her cezalı geçiş SMS ile bildirilecek" dedi.

Bakan Yıldırım, Kule Restaurant'da düzenlediği basın toplantısının ardından soruları yanıtladı.
 
HGS cezalarıyla ilgili çalışmaların sorulması üzerine Yıldırım, sistemin kullanımına ilişkin bilgi verdi. Köprü ve otoyol geçişlerinde 2012'den önce Kartlı Geçiş Sistemi'nin kullanıldığını ancak yarım dakika süren işlem nedeniyle oluşan araç kuyruklarını önlemek amacıyla HGS'ye geçildiğini anımsatan Yıldırım, bu sayede beklemelerin önemli ölçüde azaltıldığını söyledi.

Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) cihazının pahalı olması, belirli bir süre sonra değiştirilmesi gerekliliği ve yaygın edinimi olmaması nedeniyle tercih edilmediğini ifade eden Yıldırım, PTT'nin bankalarla anlaşma yaparak, eksi bakiyeye sahip kredi kartı olan sürücülerin cezaya düşmelerinin önleneceğini kaydetti.

Tartışma konusu haline gelen HGS cezalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Yıldırım, HGS ile ilgili birkaç teknik iyileştirmenin yapıldığını, iyileştirmelerin geçişlerdeki hataların asgariye indirilmesi ve yanlış plaka işlemlerinden kaynaklanan sorunların çözümüne yönelik olduğunu bildirdi.

Halihazırda toplam 10 milyon abonenin 8 milyondan fazlasının HGS, 2 milyonunun da OGS kullandığını anlatan Yıldırım, HGS etiketlerinden bazılarının bozuk çıktığının belirlendiğini, bunların değiştirileceğini ve mağduriyetin giderileceğini belirtti.

Etiketlerin doğru kullanılması gerektiğini vurgulayan Yıldırım, "Doğru noktaya etiket yapıştırılmazsa, okumada araç, kaçak geçmiş muamelesi görüyor" dedi.

HGS etiketlerinde ya da OGS hesaplarında yeterli bakiye olmadığında, HGS veya OGS'siz geçiş yapıldığında ve yanlış okumalarda kullanılan mesafenin 10 katına kadar ceza kesildiğini dile getiren Yıldırım, şöyle konuştu:

"(Yanlış okumalar sistemden mi kaynaklanıyor) diye biz de merak ettik. Arkadaşlar titiz bir çalışma yaptılar. Hatalı plaka uygulamaları... Bazı plakalarda dıştan vidalama yapılıyor. Plakada 0'ın ortasına vida basıyor, bu 8 diye okunuyor. Bu sefer hiç ilgisiz bir vatandaşın plakasına ceza yazılıyor ya da 6 rakamının üzerine vida takıldığında okuyucu, 6 rakamını 8 gibi algılıyor ama bu hataların bedelini vatandaşa ödetmiyoruz. Bunlar inceleniyor, hata tespit ediliyor. Vatandaşın şaşkınlığı da haklı. Bilhassa kırsal kesimde eski araçlarda plakaları tutturmak için kullanılan vidalar, rakamların üzerine gelince bu hata kaçınılmaz oluyor. Hiçbir şekilde hatası olmayan başka plaka sahibi böyle kötü bir sürprizle karşılaşıyor ama bunlar düzelecek."

Başlangıçta HGS cezalarının en uzak mesafenin 10 katı olarak hesaplandığını anımsatan Yıldırım, "2015 yılı ilk çeyreğinde yapılan değişiklikle söz konusu aracın kullandığı mesafenin 10 katı olarak kullanıcı lehine iyileştirme yapıldı. Ancak bu yapıldığı tarihten itibaren geçerli. Şu anda gündemde olan cezalar 2014 yılı. Dolayısıyla cezaların bu kadar yüksek olması ve tamamen bu düzenlemenin dışında kalmasından kaynaklanıyor. Halbuki vatandaşın lehine bir düzenleme doğal olarak geriye doğru yürümesi lazım. Buna imkan verecek düzenlemeyi de Meclis'te ele alıyoruz, yakın zamanda çıkaracağız. Bu cezalarda ciddi bir rahatlama olacak" diye konuştu.

Cezalarla ilgili bildirimlerin artık bekletilmeyeceğini ifade eden Yıldırım, "Yani bekliyor bekliyor, 2014'teki ceza 2015'te geliyor. 2015'teki 2016'ya atılıyor. Vatandaş bir şaşkınlık yaşıyor. Büyük bir sürpriz yaşıyor" dedi.

Her cezalı geçişin SMS ile bildirileceğini kaydeden Yıldırım, "Şu kadar süre içinde gider yatırırsa veya itirazını yaparsa ceza uygulanmayacak. Ondan sonra ceza uygulanacak. Bunlar da eldeki teknik imkanlara göre muhtemelen her ay olmasa bile 3 ayda bir geçmişe yönelik ceza bildirimleri yapılacak ve sadece bir senenin son 3 ayının cezası bir sonraki seneye aktarılacak" diye konuştu.

Söz konusu cezaların affı diye bir şeyin söz konusu olmadığını ifade eden Yıldırım, vatandaşların herhangi bir hak kaybının olmayacağını, bunun telafisini yapmanın kendilerinin görevi olduğunu söyledi.

Cezalarla ilgili asıl muhatabın Maliye Bakanlığı olduğuna işaret eden Yıldırım, kendilerinin yaptıkları uygulamaların sonucunu Maliye Bakanlığı ile paylaşacaklarını sözlerine ekledi.
 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Rusya'nın, Türkiye'deki bazı havayolları şirketlerinin uçuş ekiplerinden vize talep etmesini değerlendirirken, "Uluslararası havacılık kurallarına aykırı ve keyfi bir uygulamadır. Biz, diplomatik kanallardan bu uygulamanın yanlış olduğunu, Uluslararası Havacılık Örgütünün normlarına uygun olmadığını derhal hatırlatacağız" dedi.

Yıldırım, basın toplantısının ardından soruları yanıtladı.

Rusya'nın, bazı Türk taşıyıcılara ait havayolları uçuş ekiplerinden vize talep etmesine ilişkin soruyu yanıtlarken Yıldırım, Rusya'nın, havayolları uçuş ekiplerine yönelik uygulamasının, uluslararası havacılık kurallarına aykırı ve keyfi bir uygulama olduğunu söyledi. Yıldırım, "Dolayısıyla biz, diplomatik kanallardan bu uygulamanın yanlış olduğunu Uluslararası Havacılık Örgütünün normlarına uygun olmadığını derhal hatırlatacağız" diye konuştu.

Amaçlarının Rusya ile yaşanan bu krize misilleme yaparak cevap vermek olmadığına dikkati çeken Yıldırım, "Bizim amacımız ilişkileri normalleştirmektir, önceliğimiz budur. Bu yolu sonuna kadar deneyeceğiz. Krizler gelir geçer, dostluklar bakidir. Bu bakımdan uygulamaları mecbur kalmadığı, başka bir çözüm üreteme imkanı kalmadığı müddetçe karşılıklı görüşmelerle, güzellikle halletmenin yolunu belirleyeceğiz. Böyle bir gelişme var ama çözeceğiz" ifadelerini kullandı.

Yıldırım, karayollarında bu yıl güney-kuzey koridorlarında çalışmaya hız vereceklerini, bu çalışmalarda ağırlıklı olarak tüneller ve sanat yapıları bulunduğunu dile getirerek, otoyolların bir kısmının kamu-özel ortaklığında yapılacağını söyledi. Yıldırım, şöyle konuştu:

"Yavuz Sultan Selim Köprüsünün Anadolu ve Avrupa yakalarındaki Edirne-Kars TEM yoluna bağlantısını sağlayacak otoyollar. Ankara-Samsun istikametindeki ilk etapta Ankara-Delice arasındaki otoyolu YİD ile gerçekleştireceğiz. Ankara-Niğde otoyolunun ihalesini bu yıl içerisinde yapacağız. Bu da 360 kilometrelik bir güzergahtır. Aydın-Denizli otoyolunu Aydın'a kadar var, Denizli'ye uzatacağız. Bu dönem içerisinde Çanakkale geçişini 2019'a kadar gerçekleştireceğiz. Buna bir de Kanal İstanbul'u ilave edebiliriz."

Yıldırım, 2019 yılına kadar karayollarında sıcak asfalt yapımına hız vereceklerini bildirerek, sıcak asfaltlı yol miktarını 8 bin kilometreden 19 bin kilometreye çıkardıklarını belirtti. Yıldırım, şunları kaydetti:

"İstanbul-İzmir-İzmit Körfez Geçişi (Körfez Köprüsü dahil) Projesinin tamamı 2018'de bitirilecek ancak köprü ve Bursa'ya kadar olan kısım bu yıl sonunda tamamen hizmete girmiş olacak. Yavuz Sultan Selim Köprüsü de bağlantı yollarının tamamıyla en geç 2016 sonunda bitmiş olacak. Marmaray'ın ikizi Avrasya Tüneli 2016 sonunda tamamen hizmete girmiş olacak."

Binali Yıldırım, bundan sonra akıllı ulaşım sistemlerine önem vereceklerini anlatarak, bölünmüş yolların kazalardaki ölüm oranlarını azalttığını vurguladı. Yıldırım, "Kazaların sayısı 3,5 kat arttı. Niye? Çok araç var. Araç sayısı 8 milyondan 20 milyona çıktı. Ölümlü kazaların azalma oranı yüzde 62'i buldu" dedi.

Türkiye'deki 24 bin 300 kilometre bölünmüş yolun bir yılda ekonomiye 16,5 milyar lira kazandırdığını vurgulayan Yıldırım, "Bu rakam karayollarının bir yılda kullandığı bütçe kadar. Karayolları 2015'te bu kadar bütçe kullandı. Karayollarının bir yılda yaptığı bütün işleri bölünmüş yollardaki tasarrufla geri alıyoruz. Havaya verilen yanmış gaz, egzos, bölünmüş yolların sayesinde 3 milyar 250 metreküp azaldı. Bölünmüş yollar hem hayat kurtarıyor, hem ekonomiye katkı sağlıyor, hem de havamızı güzelleştiriyor" değerlendirmelerinde bulundu.

Yıldırım, Körfez Geçişi Köprüsüne ilişkin de "Körfez Geçiş Köprüsünde direkler arasındaki ilk tabliye bugün yerleştirilmeye başlandı. Toplam 113 tabliye var. 20 Şubattan itibaren köprünün siluetini tabliyeleriyle birlikte görmüş olacağız" ifadelerini kullandı.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'ye yönelik son dönemdeki siber saldırılara ilişkin, "236 büyük saldırı yaşadık. BTK derhal harekete geçti. Bu DDOS saldırılarına karşı kapasite artırımı yoluna gittik" dedi.

Basın toplantısının ardından soruları yanıtlayan Yıldırım, Ankara-Sivas hızlı tren hattının ne zaman tamamlanacağının sorulması üzerine, hattın 2018 sonunda tamamlanmasının planlandığını, 2019'dan itibaren iki il arasındaki mesafenin hızlı trenle 2 saatte alınabileceğini söyledi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) Twitter'a uyguladığı cezaya ilişkin soru üzerine Yıldırım, Türkiye yasalarına herkesin uymasının esas olduğunu vurguladı. Buna uymayanlara gerekli yaptırımların devreye konulduğunu belirten Yıldırım, şunları kaydetti:

"Esas olan kapatmak, cezalandırmak, yayın yapmasını engellemek değil, yasalar içerisinde iş yapmasını sağlamak. Bu yüzden de yeni bir uygulama getirdik. BTK uygulanamayan yasaların uygulanmamasına karşılık parasal ceza yoluna gitmeye başladı. Twitter'a 150 bin liralık ceza kesildi ve Amerika'daki merkezine gönderildi. 30 günlük tebligat süresi şu anda doldu. Bundan sonraki gelişmelere göre hangi adımlar atılması gerekiyorsa atacağız. Vazgeçmemiz söz konusu değil, Türkiye'de hizmet veren, ticaret yapan herkes yasalara uymak zorundadır. Bu bizim için bir ayrıcalık değil, her ülke için bu söz konusu."

Yıldırım, Sürat Demiryolu'na yönelik bir soruyu yanıtlarken, şöyle konuştu:

"Köseköy'e kadar ön fizibilite çalışması yapıldı. Oradan sonra Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne bağlantı yapılacak. Ondan sonra da Avrupa Yakasında Halkalı-Edirne'ye entegre olacak. Ön proje çalışmaları devam ediyor. Bunlar bittikten sonra yapımı konusunda hangi yöntemle gerçekleştireceğiz, bunu ele alacağız. Bu büyük bir proje. 20 milyar liradan söz ediyoruz. Yaklaşık 7-8 milyar dolarlık projeden bahsediyoruz. Bu, 2023 hedeflerimiz arasında yer alıyor."

- "En fazla bedel ödeyen ülke Türkiye"

Göçmenlerle ilgili bir soru üzerine Yıldırım, söz konusu kişilerin ülkelerini terk ettikleri için ayıplanamayacağını, asıl ayıplanması gerekenin dünyanın bu vahşete ses çıkarmaması olduğunu vurguladı. Yıldırım, göçmenler konusunda en fazla canı yanan ve bedel ödeyen ülkenin Türkiye olduğunu, başka ülkelerin Türkiye kadar bedel ödemediğini söyledi.

Bu konunun Akdeniz'in sorunu olduğuna işaret eden Yıldırım, "Bu, Türkiye'nin tek başına yapacağı bir iş değil. Akdeniz'e kıyısı olan 23 ülke var. Hepimiz bir araya gelip bu sorunu yerinde çözmemiz lazım. Bir ülkeden başka ülkeye insanları nakletmek, engellemek, onların hayatını kaybetmesine ilgisiz kalmak insanlıkla bağdaşacak bir iş değil. O yüzden bizim yaptığımız örnek çalışmanın Akdeniz'i paylaşan diğer ülkelerle yapılması için gayretlerimiz devam ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

- Demiryolu ve limanlar

Demiryollarının serbestleşmesine ilişkin bir soruya karşılık Yıldırım, demiryollarının bu yıl karayolları ve havayolları gibi özel sektörün kullanımına açılacağını bildirdi.

Limanlara ilişkin bilgi veren Yıldırım, Kuzey Ege Çandarlı Limanı altyapısının bittiğini, üst yapısının bu yıl ihale edilerek kamu-özel ortaklığında yapılacağını, Filyos Limanı'nın hukuki sorunlarının aşıldığını ve bu sene yapımına başlanacağını anlattı. Yıldırım, İnebolu ve İzmir limanlarının özelleştirme kapsamında değerlendirmelerinin devam ettiğini, yat limanları projelerinin hazırlandığını da ifade ederek, "2023'e kadar yat limanlarında kapasite hedefi 50 bin. Şu anda 19 bin civarındayız. Daha yapılacak çok işimiz var" diye konuştu.

- "Siber saldırılarda bilgi kaybı olmadı, erişim gecikti"

Bakan Yıldırım, başka bir soru üzerine, 4,5 G'de yerli kullanım oranının kademeli olarak artırılacağını kaydetti.

Siber saldırılara ilişkin bir soruya karşılık da Yıldırım, siber saldırıların günlük değil, sürekli gerçekleşen olaylar olduğunu vurguladı. İnternetin kullanıldığı her yerde saldırıların gerçekleştiğine işaret eden Yıldırım, dünyada 2 milyon köle bilgisayar bulunduğunu söyledi. Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"14 Aralık'ta başladı ağırlıklı olarak 24 Aralık'a kadar devam etti. 236 büyük saldırı yaşadık. Depremler var ama hissedilmiyor. Bir de büyük deprem oluyor maalesef onun ağır sonuçları oluyor. Derhal BTK harekete geçti. Bu DDOS saldırılarına karşı kapasite artırımı yoluna gittik. USOM ve SOME'ler oluşturduk. Öngörülen 367 kurumda SOME'lerin tam teşekküllü olarak çalışması. Şu anda böyle olduğunu ne yazık ki söyleyemiyoruz. Önümüzdeki dönemde USOM-SOME ağını güçlendirmek ve kurumları bu tür saldırılara karşı 7/24 gerekli tedbirleri alabilecek hale getirmek istiyoruz. Bu bir sefer için bitirilecek bir iş değil, sürekli devam edecek bir iş. Bunu artık günlük yaşamın bir parçası gibi görmek gerekiyor. 2018'e kadar yeni eylemler olacak. Bakanlığımız ocak ayının son haftası Siber Güvenlik Kurulunu toplantıya çağırıyor. Bu Kurulda yeni tedbirler ve yeni eylem planını konuşup karar bağlayacağız."

Yıldırım, bu siber saldırılarda herhangi bir bilgi kaybı olmadığını, erişimde gecikmeler yaşandığını dile getirdi.

- "Yolların kralı yok, yolların kuralı var"

Yıldırım, Marmaray banliyö hatlarının ne zaman biteceğine yönelik soruya, çalışılan firma ile yaşanan olumsuzluklar ve projedeki zaman kaybı nedeniyle 2016 yılında tamamlanamayacağını belirterek, "Hedefimiz banliyö hatlarını 2017 sonunda, en geç 2018 başında Pendik'ten Ayrılık Çeşmesi'ne, Kazlıçeşme'den de Halkalı'ya kadar açmak" şeklinde konuştu.

Kış mevsimi dolayısıyla yaşanan kazaları önleyici ne tür tedbirlerin alındığının sorulması üzerine Yıldırım, konuya ilişkin uyarılar yaptıklarını, sürücülerin kış mevsiminin gerektirdiği tüm tedbirleri alması gerektiğini söyledi.

Yıldırım, sürücülerin kış lastiği kullanması ve olumsuz hava şartlarını dikkate alarak yolculuk planlaması yapması gerektiğine işaret ederek, "Kazaların yüzde 90'a yakını kullanım hatasından kaynaklanıyor. Bunun bir tedbiri yok. Yolu ne kadar mükemmel yaparsanız yapın, tedbirleri ne kadar iyi alırsanız alın, insan kusurunu düzeltecek bir makine henüz icat edilmedi. Sürücülerimize diyoruz ki 'Hem kendi canınız, hem taşıdıklarınız için lütfen kurallara uyun. Yolların kralı yok, yolların kuralı var" diye konuştu.

Bu konuda tedbirlerin artarak devam edeceğini vurgulayan Yıldırım, Türkiye'nin 400 noktasında 8 bin makine ve 9 bin personelin yolları açmak için gece-gündüz çalıştığını ifade etti.

- Ankara-İstanbul ve Konya-İstanbul hızlı tren hatlarında zam yok

Yıldırım, havayollarında ve demiryollarında zam yapılıp yapılmayacağına ilişkin soruya, "Havayollarında bizim fiyat ayarlamak gibi bir konumumuz yok. Sektör tamamen serbest. Bizim düzenleme yapmamız söz konusu değil. Ancak demiryolları halihazırda tekeldir ve diğer kurumların yaptığı gibi enflasyon oranında bir düzenleme yapmayı düşünür. 15 Ocak'ta böyle bir planlamaları var" yanıtını verdi.

Bakan Yıldırım, Ankara-İstanbul ve Konya-İstanbul hızlı tren hatlarında zam olmayacağını da bildirdi.

- "Hız ulaşımda felaket, bilişimde bereket"

Türksat 4B ile internetin ucuzlamasının söz konusu olup olmayacağı sorusu üzerine Yıldırım, Türkiye'de internet kullanımının diğer ülkelere göre daha ucuz olduğunu dile getirdi. İnternetin daha fazla ucuzlamasının, daha hızlı erişime bağlı olduğunu ifade eden Yıldırım, 2016'yı ve gelecek yılları fiber ağların geliştirilmesi için seferberlik yılı olarak ilan ettiklerini söyledi.

Yıldırım, bilişim ağlarının arttırılmasının önemine dikkati çekerek, "Bölünmüş yollara yeterince yatırım yaptık, gelecek yıllarda akıl yollarının genişletilmesi için özel bir strateji uygulayacağız. Bu konuda belediyelerle, çeşitli idarelerle sıkıntılar yaşanıyordu. Bu sıkıntıları çözeceğiz. Bilişim ağlarını artıramazsak, gelecek yıllarda bizi bekleyen en büyük tehdit hız azalması. Bilişimde hızın azalması hiç arzu edilen bir şey değil. Ulaşımda hız felakettir, bilişimde hız berekettir" ifadelerini kullandı.

- Yüklenicilerin alacakları ilk kez devredilmeyecek

Yüklenicilerin durumlarına ilişkin soruyu yanıtlayan Yıldırım, ilk kez Karayolları Genel Müdürlüğünce yüklenicilerin alacaklarının bir sonraki yıla devredilmeyeceğini belirterek, "Kamulaştırmalar dahil yaklaşık 7 milyar 85 milyon lira tutarındaki tüm borçlar ödenecek. Karayolları, bu sene 2016 ödeneğini alacak, 2015 için baştan hesap kesilmiş olacak. Böylece 2016 planları daha sağlıklı yapılacak ve daha verimli bir karayolu çalışması olacak" dedi.

AA